Miksi suomessa on niin paljon mielenterveys ongelmia?
Masentuneisuutta, ahdistuneisuutta jne Mistä johtuu?
Kommentit (85)
Pieni ankea maa pienellä ja ankealla kansalla, joka oli satoja vuosia jomman kumman naapurivaltakunnan alistuksessa ja köyhyyden vallassa. Ei ihmekään siis.
Huono, toksinen johtajuus hallituksessa on sairastuttanut koko yhteiskunnan.
Minä sanoisin että kylmä talvi tekee sen että tulee mielenterveysongelmia.
Kyllä siihen vaikuttaa myös se että suomalaiset eivät ole niin yhteisöllisiä
Pitkä ja pimeä talvi. Individualistinen ja suorituskeskeinen kulttuuri, jossa jää helposti syrjään ja yksin.
Vierailija kirjoitti:
Itänaapuri tartuttanut.
Hallituksen ylin johtaja Häkämieshän on itänaapurin puolella syntynyt. Silloisessa Suomessa sentään tiettävästi, eikä ihan Pietarin trollilaitoksella ainakaan tietääkseni.
Vierailija kirjoitti:
Pitkä ja pimeä talvi. Individualistinen ja suorituskeskeinen kulttuuri, jossa jää helposti syrjään ja yksin.
Matikkaneroilla harvemmin on kavereita
Vierailija kirjoitti:
paljon vihervassarisuvakkeja
Paljon politiikasta länkyttäviä palstahulluja.
Syödään huonosti. Ravinnotonta keinoruokaa, jota jopa suositellaan. Ei aivot sillä toimi.
Liian kova verotus tuloihin nähden, liian kallista kaikki peruskulutustarvike verrattuna muualle Eurooppaan. Mielensä pahoittamisen vuosikymmenet menossa kouluissa, eikä huonoon käytökseen opettaja saa juuri enää puuttua, ja koulussa se auktoriteetteihin uskominen opetetaan nuoresta pitäen juuri yhteisöllisyyden kautta, tarkoittaen siis myös osin tulevan aikuisiän yhteiskuntakelpoisuutta. Nykyään saa riehua tai roikkua puhelimessa koko ajan.... Kouluissa myös liian isot luokkakoot. Tiettyjen ihmisryhmien vuosikymmenien haluamattomuus integroitua Suomeen (kotoa käsin tuo ongelma lähtee, koska heidän ei tarvitse, kaikki maksetaan muutenkin), vihreiden linja ajaa kotimaa alas muiden maiden ilmaston vuoksi ja samalla tuoda lisää insinöörejä tänne, varmaan jo ainakin 100 000 tullut, muttei tunnu riittävän. Tuossa monia syitä.
Paljon haja-asutusta, kuolevia kyliä, ulkopuolelle jättämistä, työttömyyttä, epäsosiaalinen kulttuuri jne.
Vierailija kirjoitti:
paljon vihervassarisuvakkeja
Tää on niin julmetun väsynyttä! Ole hiljaa.
Rooman valtakunnassa oli vesijohtoja, viemäreitä ja kylpylöitä jo yli 2000 vuotta sitten.
Vuonna 2025 Suomessa on tuhansia savuja joihin ei tule edes juoksevaa vettä.
Silti suomalaiset kuvittelevat olevansa insinöörikansaa.
Fakta on, että suomalaiset eivät ole lakeutuneet puusta edes sosiaalisten taitojen ja kommunikoinnin suhteen.
Suomessa on mielenterveyden ongelmia niin paljon koska Englannin Kruunulla harjoitetaan ra-sis-mia suomeen ja nämä ra-sis-ti kiusaajat voittavat aina kiusaamisen tämän Englannin Kruunun takia
Suomen alamäki alkoi Pohjois-Karjala projektista, silloin suomalaiset alkoi syömään epäterveellistä ruokaa,
Vierailija kirjoitti:
Syödään huonosti. Ravinnotonta keinoruokaa, jota jopa suositellaan. Ei aivot sillä toimi.
Suomalainen eineskulttuuri ja valmisateriat tukevat sitä että Englannin Kruunulla ylläpidetään sota-tilaa millä masennetaan ihmisten alitajunta ja totuus kiistetään hautaan saakka
Vierailija kirjoitti:
Kun seuraan vaikka Lidlissä suomalinuoria, iältään n.16-19v. He ottavat kaupan heti haltuunsa, siinä lentää mummot ja taaperot kun tämä lauma tulee läpi porteista. Kovaan ääneen länkytetään ja revitään alennuskanat vanhuksien edestä.
Ei ole kanankoivilla enää käyttöä tässä maassa. Perseet vaan leviää toimistoissa ja itsekeskeisesti ajatellaan vain omaa etua.
Auringoton talvi. Tämä goton talvi masentaa kaikki finnotiiviset henkilöt
Suomen kiusaamiskulttuuri