Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Käytkö joka päivä suihkussa vai miten huolehdit pesut?

Vierailija
04.08.2011 |

Itse käyn vain joka toinen pv suihkussa, kun pesen hiukset.

Mutta joka aamu pesen bidésuihkulla alapään (ja illallakin tarvittaessa / muuten tarpeen mukaan), ja pesen kainalot saippualla (ja rinnanalustaa) lavuaarin yllä. (ja kasvot tietty aamuin illoin)



Jotenkin tuntuu että noin on helpompi ja nopeampi, kuin mennä aina erikseen kokosuihkuun, jos ei aio hiuksia pestä.



Mutta kainalot on kyllä pakko pestä joka päivä, tuntuu että peseekö kaikki, kun en tajua miten jotkut voi haista niin pahasti hielle, mitä jossain bussissa, kaupassa jne. törmää.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

käyn joka ilta suihkussa ja pesen hiukset. Muuten sitten tarpeen mukaan, aamuisin nyt aina pesen naaman ja välillä muitakin paikkoja.

Vierailija
2/10 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

talvella joka toinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja muuten pikkupesut vessassa päivittäin. Inhoan pelkästään suihkussa käyntiä.

Vierailija
4/10 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähinnä siksi, että kuntoilen lähes joka päivä, joten liikuntasuorituksen jälkeen on pakko mennä suihkuun ja pestä myös hiukset. Käyn kyllä lepopäivinäkin suihkussa.

Vierailija
5/10 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

en voi aloittaa päivää muuten, ei ole raikas olo. Lisäksi käyn toisen kerran jos urheilen.



En tajua miten on nopeampaa läträtä erikseen lavuaarissa kainaloita ja bideellä alapäätä ja suihkussa jalkoja ja altaassa käsiä ja naamaa. Luulisi samalla vaivalla käyvän nopeassa suihkussa kastelematta hiuksia.

Vierailija
6/10 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyn itse joka ilta suihkussa, mutta joka toinen päivä pesen hiukset. Paitsi silloin, jos ovat selvästi likaiset tai olen urheillut sinä päivänä, silloin pesen hiukset vaikka edellisenä päivänä olisin pessyt. Alapesut teen jokapäivä useasti kuukautisten aikana, muutoin aamuisin. On mukava mennä illalla nukkumaan kun on puhdas olo :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kainaloista ei edes saa saipuaa kunnolla pois ja vesi valuu pitkin tissejä.

Siuhkussa nopea kastelu saippuaa ja huuhtelu. Tulee puhtaampaa ja on nopeampaa.

Vierailija
8/10 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

en voi aloittaa päivää muuten, ei ole raikas olo. Lisäksi käyn toisen kerran jos urheilen. En tajua miten on nopeampaa läträtä erikseen lavuaarissa kainaloita ja bideellä alapäätä ja suihkussa jalkoja ja altaassa käsiä ja naamaa. Luulisi samalla vaivalla käyvän nopeassa suihkussa kastelematta hiuksia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

hankalampi on lähteä erikseen aamulla alakertaan suihkuun vaeltamaan, pienet lapsetkin jää sitten vahtimatta ylös.

Mun on siis pakko pestä kainalot aamulla, en voi kuvitellakaan vetää dödöä likaiselle iholle ja paitaa päälle, jos ei kainalot ole raikkaat.



Toinen suihkupaikka meillä on ammeen yhteydessä, mutta sitä on hankala käyttää, on matalan katon alla ja ammeeseen pakko istua, ja se ammeen suihkujuttu on hankala kerätä siitä telineestään jne.



Jos oiskin ylhäällä makkarin vieressä wc/suihku niin että ois vaan normaali näppärä suihku, jossa voisi käväistä ilman kumemmpia järjestelyjä, niin kyllä kai siinä sitten pikaseen kävisikin.





Mutta jotenkni talvella etenkin se suihkuun meno on muutenkni inhottavaa, kun on viileää etenkin aamulla.



ap

Vierailija
10/10 |
04.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

nimittäin ilman sitä atooppinen ihoni kuivuu, hilseilee, tulehtuu, kiristää, räjähtää käsiin



hiukset pesen myös joka kerta siksi että siinä parhaiten naama kastuu KUNNOLLA ja saan "kuorittua" siellä suihkussa sen hilseilevän ihon pois, ei saa tehtyä kunnolla jos ei anna veden oikein valua tarpeeksi



minulla on pari muutakin ihodiagnoosia, mutta päivittäisen suihkun ja rasvaamisen ansiosta kukaan ei varmaan edes tiedä diagnooseistani jos en itse sano, niin hyvänä saan ihon pidettyä näillä konsteilla; jos jätän suihkun väliin, olen seuraavana päivänä kuin hilsehtivä tomaatti