Miltä maailma näyttäisi tällä hetkellä, jos Kiina olisi maailman johtava valtio toisesta maailmansodasta lähtien?
AP:n villi veikkaus:
- Ihmiset olisivat vähemmän yksilökeskeisiä, enemmän maanläheisiä, toisistaan huolta pitäviä ja harmoniaan pyrkiviä
- Telkkarista ei tulisi Hollywood p*skaa, joka myrkyttäisi ihmisten mielet yksilökeskeiseen ja kilpailuhenkiseen jenkkimaailmaan
- Kiina luultavasti yleiskielenä enkun rinnalla
Kommentit (9)
Huomattavasti vähemmän sotia. Usa on maailman syöpä, lähes kaikin mahd. tavoin.
Eläisimme kuin Orwellin maailmassa. "Kommunistinen" hallitus määräisi ihmisten elämästä. Ei olisi demokratiaa, eikä ihmisoikeuksia. Aivan kuin Kiinassa nykyisin.
Minua ei kiinnosta muiden asiat sitten yhtään (ja toivottavasti muita ei minunkaan asiat), ja vielä vähemmän ns suurten johtajien palvominen - haluan säilyttää vapauden heivata tunarit ulos, ja tunaroinnin esiinkaivamiseen tarvitaan vapaa lehdistö.
Taaksepäin katsoen näyttä siltä, että maailma kehittyi ja eli rauhassa aina siihen asti kunnes Neuvostoliitto lakkasi olemasta suurvalta usan rinnalla, outoa, mutta totta.
USA näyttää suurvalta mahtinsa voi puuttua kenen tahansa sisä- ,ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan nyt oli vuorossa Kanadan vuoro.
Ei ihme että BRICS liittouma perustettiin ja se laajenee vuosi vuodelta ja dedollarisointi on vauhdissa.
Kanada peruu digipalveluveron - neuvottelut Trumpin kanssa jatkuvat
Digipalveluveron oli määrä tulla voimaan tänään maanantaina.
Ommeltaisiin kaikki lenkkareita nälkäpalkalla ja asuttaisiin solu-asunnoissa ventovieraiden kanssa
Yhdysvallat kehottaa Pohjois-Koreaa lopettamaan toimet, jotka "lisäävät konfliktin riskiä"
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin valinta Yhdysvaltain asevoimien komentajaksi kuvaili tiistaina Pohjois-Korean ydin- ja ohjusohjelmia "välittömäksi turvallisuushaasteeksi" ja tuki samalla Yhdysvaltojen , Etelä -Korean ja Japanin kolmenvälistä turvallisuusyhteistyötä .
Senaatin vahvistuskuulemisessa eläkkeellä oleva ilmavoimien kenraaliluutnantti John Caine esitti huomautuksen korostaen, että Amerikka kohtaa "ennennäkemättömän, kasvavan globaalin riskin", ja viittasi mahdollisiin vihollisiin, kuten Pohjois-Koreaan, Kiinaan , Venäjään ja Iraniin .
Pohjois-Korea raivostuu Quadin lausunnosta, jossa vaaditaan Pohjois-Korean ydinaseriisuntaa
Pohjois-Korea arvosteli perjantaina Yhdysvaltojen, Australian, Japanin ja Intian äskettäistä lausuntoa, jossa vaadittiin Pohjois-Korean täydellistä ydinaseriisuntaa, ja syytti Nelin turvallisuusryhmittymää "pakottamisesta" Pohjois-Korean kannan muuttamiseksi.
Kiinan ihailu on jännä ilmiö Suomen vassareiden keskuudessa.
Siellähän työläistä on aina kohdeltu kuin kasaa p*skaa ja kohtelu on vaan pahentunut, kun on vasemmistodiktaattori vallassa.
Kysykää Tiibetin, Hong Kongin ja Taiwanin ihmisiltä mitä tykkäävät Kiinan hallinnosta.
Ainoastaan tuo viimeinen pitäisi paikkansa, ja paljon vahvemmin. Se olisi yleiskieli enkun sijasta.