Onko 1000m2piha pieni, iso vai millainen?
En osaa kuvitella sitä kokoa oikein... Piha on tuon kokoinen!
Kommentit (6)
niin normaalin pieni kaupunkitontti. 800m2 on jo postimerkki johon talo juuri ja juuri mahtuu.
Meillä on tuon kokoinen tontti ja ihan tyytyväisiä olemme. Mahtuu vähän marjapuskaa ja tramppaakin, mutta ei juurikaan mitään ylimääräistä.
Jos siellä on esim. 250 neliön talo+iso terassi ja kahden auton autotalli, pyykki-/mattohuollolle omat telineensä, hiekkalaatikko, erillinen maakellari, marjapenstaita, pottupelto ja kasvimaa, kyllä alkaa käydä piha pieneksi.
ja siihen mahtui talo, varasto, marjapuskia, autotalli ja vähän leikkitilaakin.
Pienihän se silleen on, mut keskusta-alueella varmaan normaalikoko nykyään?
Pihana suurehko ja tonttina pienehkö.
pieni.
Meillä 2500m2 piha-alue ja mielestäni sopivan kokoinen.
tontilla oli pieni talo. Minusta oli liian suuri. Hirveästi nurmikon leikkausta. Nyt on 900m2 tontti ja suurempi talo ja minusta nyt on vähän liian pieni tontti. 1000m2 on ihan ok, jos ei haaveile suuresta kasvimaasta jne. Meidän 900m2 tontilla on 160m2 L:n muotoinen talo, todella suuri patio, vierasmaja, trampoliini, keinut, hiekkalaatikko ja suuria kukkapenkkejä muutama ja silti riittää nurmikonleikkaamista ihan tarpeeksi.