Miksi Suomen päällä on aina koko kesän joku vtun syöksyvirtaus tai polaaripyörre?
https://www.hs.fi/maailma/art-2000011327288.html
Muuta Eurooppaa helle ja aurinko hellivät, mutta me värjötellään täällä pohjoisnavalta puhaltavan pyörteen riepoteltavina.
Kommentit (10)
Edellinen sadekesä on ollut 2017. Nyt se lämmin kieleke on Islannissa.
Koska Suomi sijaitsee manner ja meri-ilmaston välimaastossa. Se aiheuttaa omat epävakautensa ns. "jatkuvan liikkeen". Venäjältä tuleva mannerilmasto kohtaa meri-ilmaston.
Kunhan kaikki helsingin keskustan kadut muutetaan kävelybulevardeiksi koittaa ikuinen kesä.
Jo 1960-luvulla ennustettiin, että Skandinaviaan on tulossa seuraava jääkausi, kun Golf virta kääntyy muualle lämmittämään ilmastoa!
Muualla Euroopassa on vtun käristyskupoli.
Suomi on maailman ainoa alue joka tasapainottaa muun maailman ilmastonmuutosta.
Aloittaja on niin asian ytimessä. Polaaripyörteen juuttuminen Suomen päälle on takuulla merkki jostain isommasta. Kosminen viesti maailmankaikkeudesta. Aikojen alusta tai, no hitto, iso juttu kumminkin. Yritin etsiä huushollista Isoa Kirjaa, niin olisin tarkistanut ne jutut seitsemästä lihavasta ja laihasta vuodesta, heinäsirkoista ja muista vitsauksista. Että onko tässä jotain samaa kaavaa tässä pyörteessä ja suihkuvirtauksissa? Jos mekin, jumankekka, ollaan jotain ihmeen valittua kansaa?
Syynä on Suomen liian matalat (ympäristö)verot.
T. Virheät