Onko neuvolan kuulotutkimus täysin luotettava?
Voiko luottaa siihen, että lapsella on hyvä kuulo jos neuvolassa ja koulussa tehtävässä kuulo testissä todetaan kuulo hyväksi?
Lapsellamme epäillään huonoa kuuloa.
Kouluun mentäessä tehtiin se tavallinen kuulotutkimus, jossa todettiin kuulo hyväksi. Hän kuulemma kuulee heinäsirkan sirityksen, joten kuulee korkeita ääniä, mutta ilmeisesti matalien äänien kuulemisessa ongelmia.
Kommentit (4)
Eli juuri ne sirkkojen siritykset. Mutta monilta lapsilta se kuulovaje on keski- tai matalilla taajuuksilla. Eli se että kuule sirkat, ei sano vielä mitään.
Siis tarkemman ja pidemmän kuulontutkimukssen. Kuka sitä kuulon huonoutta epäilee? Lääkärikö? Jos, niin pyydä lähete.
toinen korva kuuroksi, mitä se oli ollut syntymästä saakka. Neuvolassa ei oltu huomattu mitään, vaikka puheen kehityksessäkin oli viivettä.
Huonoa kuuloa voi epäillä jos lapsen pitää laittaa telkkaria kovemmalle tai mennä ihan sen viereen että kuulee. Voi myös vaatia useamman pyynnön tulla syömään yms.
Kotona voi kokeilla kuuloa tekemällä kuiskaustestiä, eli kuiskaa lapsen selän takana jotain: lapsen pitäisi reagoida.
Kunnollinen kuulotesti tehdään äänieristetyssä kopissa ja testattava painaa nappia aina kun kuulee kuulokkeista äänen.