Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Aikuinen, iäkkäämpi, mieshenkilö tekee niin kuin teinit

Vierailija
12.06.2025 |

Mies harrastaa tietyn lintulajin seurantaa, kuvaa ja jakaa otoksiaan someen. Nyt on sitten käynyt niin, että on päässyt todistamaan kameransa kanssa miten joku ei suvaitse hänen kuvauskohteitaan piha-alueellaan. No, mies on siis todistanut asiaa ja tietenkin ottanut kuvia, ja jakanut kuvamateriaalia sitten someen. Perustelee nyt yhdessä julkaisussa yksityisalueen kuvaamista sillä, että kun on rikoksesta kyse, saa kuvata.

No, joo. Mutta kun hän jakaa ne kuvansa someen ja kertoo vieläpä tietyllä tavalla tapahtumasta, niin siihenhän tulee sitten kaikenlaista kommentoijaa. 

Mulle näitä kuvia tuli feedissä, en siis ole tyypin seuraajaksi itseäni laittanut. Mutta nyt sitten tässä mulle tulleessa julkaisussa esim. yksi tyyppi kirjoittaa, että jos tietäisin tämän henkilön joka ei ole suvainnut piha-alueellensa lintujen tulevan, niin menisin ja ottaisin tiukkaan puhutteluun jne.

No, mutta noissa julkaisuissa on kuitenkin annettu osviittaa mikä on osoite ja on jopa kuvissa näytetty tapahtuma-aluetta niin, että mahdollisesti paikka tulee tunnistetuksi. Ja tyyppi siis perustelee kuvauslupaa sillä, että kyseessä olis rikos. 

 

NO, MUTTA MINÄPÄ KYSYN NYT KAIKILTA, HOIDETAANKO MAHDOLLISET RIKOSASIAT NYKYÄÄN KANSALAISAKTIIVIEN TOIMESTA SOMESSA!

MITÄ VIRKAA ON POLIISILLA!

JA MITÄ NYT TAPAHTUU KUN NÄYTETÄÄN... SILLÄ KUVAJULKAISULLA OLI MULLE ILMESTYESSÄÄN JO HIRVITTÄVÄ MÄÄRÄ KATSELUITA! SIIS MENEEKÖ NYT JOKU SINNE SITÄ IHMISTÄ HÄIRIKÖIMÄÄN!

 

ETTÄ SELLAINEN KOSTO NYT MENEILLÄÄN!

 

Minä ilmoitin kyseisen julkaisun sille alustalle, jolla se mulle tuli, sääntöjen vastaisena julkaisuna! Mut mä veikkaan, että mä saan vastauksen, ettei ko alusta näe siinä mitään rikettä.

 

MITÄ VIRKAA ON POLIISILLA JOS JOKU ÄIJÄ MENEE JA TEKEE TUOLLAISEN KOSTOJULKAISUN!

 

Näin harjoitetaan ihmisten häpäisemistä, näin harjoitetaan vihan kohdistamista johonkin ihmiseen, näin saadaan ns. joukot liikkeelle!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
12.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siksi toisekseen, samalla lailla sitä jonkin tietyn lintuparin seuraamista voi kyseenalaistaa. Eivätköhän ne linnut pärjää ilman somejulkisuutta.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi viisi