Onko täällä muita, jotka tehneet "iltatähden", siis isolla ikäerolla vielä yksi vauva?
Meillä lapset ovat nyt 15v, 11v, 9v ja 8v. Laskettu aikani on elokuun lopulla. Haaveilin viidennestä pari vuotta, kunnes otin asian puheeksi miehen kanssa ja pienen taivuttelun jälkeen hän suostui.
Kuopustyttö on todella innoissaan tulevasta vauvasta ja 9-vuotiaskin on asian kanssa hyvinkin ok, ehkä jopa innoissaan. Mutta kaksi vanhinta poikaa on hieman yrmeänä, etenkin murkkuikäinen esikoinen. Kaikki sanoo,että kun vauva syntyy, se hurmaa teinin. Mutta onko aina näin? Tämä on ainoa asia, joka hieman huolettaa. Lisäksi mietin, jaksaakohan sitä yövalvomiset ym yhtä hyvin kuin nuorena :D
Kommentit (17)
Mulla on toi haaveena. Nyt on lapset 7v ja 6v. Ikää mulla on 38v, mutta haaveena olisi 3-4 vuoden päästä kuopus. Mulla on yksi pitkäaikainen sairaus, siksi en voi yrittää lasta ennen kuin olen parantunut. Sitä paranenko koskaan, en tiedä. Mutta haaveissa on että joskus vielä...
Minä ainakin uskon että jaksaisin vanhanakin vielä yövalvomiset, silloin kiire elämässä on muutenkin vähentynyt, ja osaa jo vauvanhoidon, sitä ei tarvitse enää opetella. Asiat on tuttuja ja kun tietää että sen on saanut minkä on halunnut, niin sitä kai osaa olla onnellinen.
Onnittelut sulle! Mullakin oli haaveena iso perhe, mutta toisin kävi.
Vanhimman 20-vuotispäivän tietämillä, toinen ehtii täyttää 17 ja kolmas on sitten melkein 13. Meillä kaikki ovat olleet mielissään vauvasta, kaksi vanhinta erityisesti. Meillä kaikki on kyllä tyttöjä, jonka luulen vaikuttavan asiaan. Ja valvomiset eivät huoleta, koska tiedän koko perheen olevan apuna jaksamisessa. :)
lapset 2000,2004 ja 2009 =) itse olen nyt 31v.
symboloi teinille vanhempien välistä seksiä eikä tuleva vauvaa, sen takia se on nyrpeänä. Hän ei ole halunnut ajatella et vanhemmat tekis jotain keskenään, nyt sitä ei voi edes mielessä kieltää, kun olet raskaana.
Sitten kun vauva syntyy, niin tuo ajatus jää taustalle ja ilo uudesta ihmisestä tulee esiin. Eihän siinä enää voi ajatella vanhempien makuukammaria, vaan iloita siitä syntyneestä pikkusisaruksesta :)
No nuorimman ja keskimmäisen välillä viisi vuotta. Ei se paljoa ole mutta kyllä tuntuu jo kun ei vanhemmat lapset jaksa oikein leikkiä "vauvan" kanssa.
Tosin tästä on toteutettuna vasta 2+1 ja neljäs tulossa syksyllä.
Tuo vanhempi parivaljakko oli 12v (tyttö) ja 9v (poika) iltatähden syntyessä (Pikkuinen menettänee nyt kuitenkin tuon nimityksen, vai tuleeko tästä kaksoistähti?) Meillä isot ovat ihan innoissaan pikkuisista. 1,5v saa haleja ja paijauksia vaikka kuinka, on pahimmanmoinen lellivauva, kun kahden sijasta sitä lellittelee ja hellittelee neljä ihmistä. Minusta tuntuu, että pikkuinen on myös tuolle nuoriso-osatolle sikäli tärkeä, että on joku jota voi kasvonsa säilyttäen helliä ja paijata, silittää ja suukottaa. Nyt 11v poika kuuntelee ja paijailee masuani. Hänestä on selvästikin jännää, että siellä on vauva.
Isoista on myös suunaton apu pikkuisen hoidossa. Etukäteen en osannut arvatakaan, miten paljon heistä on ollut iloa ja hyötyä. Lähdin siitä, että vauvanhoitoon ei pakoteta, koska eiväthän he tehneet päätöstä pikkusisaruksesta, mutta lähes aina on auttavia käsiä silti ollut tarjolla.
Yöheräilyt olen jaksanut jostakin syystä paremmin nyt kuin silloin nuorempana. Minusta on ehkä tullut aamuvirkumpi ja iltaunisempi kuin ennen. Se helpottanee. Lisäksi kaiken tämän heräilyn rajallisuus on jotenkin niin selvästi mielessä, että pieni uumpumus ei haittaa. Kohta raskas, mutta antoisa pikkulapsivaihe on taas ohi - lopullisesti.
ja vauva syntyy kuukauden päästä. :) Itsellä ikää 32, joten en tiedä voiko puhua iltatähdestä. ;) Seuraava sitten 42-vuotiaana?
En olisi voinut kuvitella,miten nautimme piKkusesta..virtaa piisaa ja olen väsynyt mutta onnellinen =)koko perhe on niin onnellinen,kyllä kannatti odottaa vaikka epätoivo iskikin välillä
..lisääntymisautomaatti, joka tekee mukeloita, vaikka ukko ei halua. Naiset ovat syyllisiä maapallon liikakansoitukseen, kun koko ajan pitää siemenien kasvaa. Ala sinäkin käyttää VÄLILLÄ yläpäätä. Alapääsi on jo loppuun kaluttu.
Vanhimman 20-vuotispäivän tietämillä, toinen ehtii täyttää 17 ja kolmas on sitten melkein 13. Meillä kaikki ovat olleet mielissään vauvasta, kaksi vanhinta erityisesti. Meillä kaikki on kyllä tyttöjä, jonka luulen vaikuttavan asiaan. Ja valvomiset eivät huoleta, koska tiedän koko perheen olevan apuna jaksamisessa. :)
Vanhimman 20-vuotispäivän tietämillä, toinen ehtii täyttää 17 ja kolmas on sitten melkein 13. Meillä kaikki ovat olleet mielissään vauvasta, kaksi vanhinta erityisesti. Meillä kaikki on kyllä tyttöjä, jonka luulen vaikuttavan asiaan. Ja valvomiset eivät huoleta, koska tiedän koko perheen olevan apuna jaksamisessa. :)
ettei kukaan tytöistä ala sotilaaksi. Pakko sitten oli vielä yrittää tehdä yksikään tuleva veteraani puolustamaan näitä neitejä tulevissa sodissa.
Ja todellakin vauva hurmasi teinit.
Poika, joka ei ikinä ole tykännyt pikkulapsista vaan suorastaan yökki niitä, on aivan myyty :)
Kuopus on nyt 2v eikä tarvitse isompia patistaa hoitoapuun, osallistuvat edelleen mielellään ja ovat ylpeitä pikkuveljen jokaisesta uudesta sanasta ja tekosesta. Sydän meinaa pakahtua onnesta ja ylpeydestä kun seuraa noiden kolmen menoa.
Pikkuveli jopa lähensi teinien keskinäistä suhdetta, ennen riitelivät jatkuvasti.
Vanhin 17 v ja kakkonen 11 v.
Itsellä ikää nyt 42 v ja jaksan paremmin valvoa kuin ammoinaan esikoisen aikaan.
Kaksi nuorinta on innoissaan vauvasta, esikoinen ei niinkään, mutta ehtiihän tuo kun kasvaa.
Joku kysyi ikääni, olen nyt 34-vuotias. Eli ikäni puolesta en niin kauhean vanha synnyttäjä. Tuli vaan tehtyä ja saatua nuo vanhemmat lapset tosi nuorena.
Mitä mieheeni tulee, niin en tietenkään ois hankkiutunut raskaaksi, jos mies ois ollut asiaa VASTAAN. Tässä kuitenkin kyse oli lähinnä epäröinnistä ja siinäkin vain rahan (asunnon koon) puolesta. Mutta nyt mies kyllä on aivan innoissaan tulokkaasta ;)
AP
Esikoiseni oli ja on vieläkin sekaisin siskostaan.
Aivan onnessaan. Ei voi mennä ohi suukottamatta ja nuuhkimatta 2,5-vuotiasta siskoaan.
Yövalvomisista en tiedä mitään... Ei ollut ongelma imettäessä, koska syötin ja nukuin samantien. Raskaushormonit vaikuttivat 2 ekaa vuotta vahvasti.
Esikoiseni on muuten poika. Empaattinen kaveri.
Niin ja sain tämän iltatähden yli 40-vuotiaana. Olen itsekin iltatähti.
Ja juurikin teini-ikäiset olivat odotusaikana aika happamia. Ohi se meni, pienet veljet ovat kaikkien sydänkäpyjä.