Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jos ei olisi ns pakko, olisitteko yhdessä?

Vierailija
30.05.2025 |

Tajusin juuri, että oikeasti juuri mikään ei muuttuisi itselläni. Sillä oletuksella, että seuraa löytäisin kyllä edelleen helposti.

Meillä on kymmenen yhteisen vuodenkin jälkeen niin erilliset elämät. Taloudetkin erikseen ja kodit.

Mieskään ei ole mikään junttimurmeli. Ei hänenkään tarvitsisi kauan olla yksin.

Sivistynyt, fiksu, huomaavainen, hyväkäytöksinen, hauska ja hyvin taitava ihminen. Silmiini komein mies ikinä. 

Meillä ei siis ole mitään ulkoista syytä olla yhdessä. Ei lapsia, ei lainoja, ei mitään. Kumpikin kaipaa myös totaalista yksinoloa erityisen vaativan työn vastapainoksi, joten omat kodit on pidetty.

Ja kuitenkin olemme yhdessä. Kymmenkin vuoden kohdalla rakastuneita, onnellisia, tyytyväisiä. Kumpikin voisi lähteä milloin tahansa. Muu kuin sydämet eivät särkyisi.

Tämä on aika ideaali tilanne näin keski-ikäisille. Emme ole halunneet alkaa uudelleen leikkimään kotia. Emme pyri nyt tai ikinä saamaan toistemme omaisuutta, nimeä tms.

Täytyy muistaa olla hyvin kiitollinen. Monethan ovat oikeasti yhdessä muista syistä kuin rakkaudesta. Kumpikin meistäkin on eronnut. Rakkaus toiseen riittää. 

Miten omassa suhteessasi? Mikä teitä sitoo yhteen? Valitsisitko pitkäaikaisen puolisosi joka päivä täysin vapaaehtoisesti uudelleen?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
30.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietysti, en muun syyn takia olisikaan yhdessä kuin rakkauden ja puolisoni on sanonut samaa. Meillä on poikkeuksellinen yhteys <3 Itse en kyllä vaihtaisi etäsuhteeseen, en perhe-elämää ja arkea pois kumppanin kanssa. Minusta on ihanaa kun voi joka yö nukkua toisen lähellä ja kainalossa. Eikä meillä tosiaan pelkkää arkea olekaan... 

Vierailija
2/3 |
31.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
31.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä miehen lompakko pitää yhdessä, muttei tässä tapauksessa.