Ylähuuleni sisäpuolelle limakalvolle on tullut kaksi rakkulaa.
Tai oikeastaan ne näyttävät haavoilta, kuin limakalvo olisi haljennut. Mulla on flunssa nyt, eihän noi tarkoita mitään vakavampaa?
Kommentit (5)
Nämä on pitkulaisia rakkuloita. Ei ole kauhean kipeitä.
Rakkuloita suussa ja mahdollisesti raajoissa. (suom. suu- ja sorkkatauti. joo tiedän, kuulostaa kamalalta...) Netissä oireina mainitaan myös kuume, mutta sitä ei välttämättä kuitenkaan ole.
Kyllä aftat voi olla soikeitakin. Minullakin oli n. vuosi sitten kaksi alahuulen sisäpinalla ja kesti n. 2 viikkoa. Olihan ne kipeitä... apteekista saa sellaista hammastahnaa joka ei ärsytä niitä niin kuin tavallinen hammastahna. Muistaako joku merkkiä, itse en.
Aftat voi olla myös keliamkiaoire. Jos rakko ei meinaa parantua, kantsii mennä hammaslääkäriin. Lääkäri voi ommella kohdan.
tosi kipeitä välillä, mutta ei vakavaa. Joku 'polttaa' pinnan kamfertin tipoilla paranemisen nopeuttamiseksi. Tuntuu kyllä sen hetken TODELLA kipeeltä, mutta helpottaa nopeesti.