Vantaan todellinen työllisyystilanne?
Kertokaapa totuus siellä pk-seudulla asuvat, että onko niitä töitä vaiko ei ole?
Täältä pikkukaupungeista on muuttanut hurjat määrät porukkaa töiden perässä Vantaalle. Kun heiltä kyselee miten menee, on monen kohdalla työpaikkana kierrätyskeskus ja sekin vain lyhyeksi aikaa. Enimmäkseen täysin työttöminä tukien varassa elävät.
Vuokrat entiseen kotikaupunkiin 5-10 kertaiset jotka verovaroilla maksetaan.
T. Ihmettelevä
Kommentit (6)
Paljonkohan Vantaalla on vuokrat? Mitä järkeä muuttaa sinne ja maksaa kallista vuokraa jos töitä ei kerran saa?
Kannattaako muuttaa työn toivossa Vantaalle ja saako kohtuuhintaisen asnnon helposti? Vuokra max 1000e/kk.
Jättäkää vaan kauniit kotinne ja tulkaa tänne työttömien luvattuun kaupunkiin Vantaalle!😂
Kannattaa hankkia ensin se työpaikka ja muuttaa vasta sen saatuaan. Täällä on tarpeeksi työttömiä omasta takaakin.
Ehkä Vantaalla saa helpommin Kela-avustuksia kuin muualla Suomessa ja ihmiset rynnivät sinne helpon elämän toivossa. Miksi muuten muuttaisivat huonommalle alueelle.
Olen miettinyt, onko oikeasti töitä Vantaa - Espoo - Helsinki - seudulla?
Jättävätkö ihmiset entiset kotikontunsa, paremmat ja edullisemmat asuntonsa työpaikan toivossa? Omistusasuntojakin myydään ihan pilkkahintaan pienistä kaupungeista ja muutetaan Vantaalle.
Oletko onnistunut/pettynyt työnsaannissa ja onko muutto kannattanut vai kaduttanut?