Miksei mattoja saisi tampata???
Miten ihmeessä kaiken sen pölyn saa pois? Vaikka imuroisin mattoja päiväkaudet, niistä irtoaa vaikka kuinka paljon pölyä tamppaamalla.
Kommentit (20)
Mulla on esim tässä lattiassa nyt edessä matto joka on 12v vanha ja paljon tampattu eikä mihinkään hajonnut. Toisekseen kuka niitä mattojaankaan jaksaa loppuikäänsä kattella joten eikö niitä olekin hyvä joskus vaihdella?
Olen ap:n kanssa samaa mieltä, ei matto ole niin puhdas jos ei sitä tamppaa myös.
Mulla on esim tässä lattiassa nyt edessä matto joka on 12v vanha ja paljon tampattu eikä mihinkään hajonnut. Toisekseen kuka niitä mattojaankaan jaksaa loppuikäänsä kattella joten eikö niitä olekin hyvä joskus vaihdella?
Olen ap:n kanssa samaa mieltä, ei matto ole niin puhdas jos ei sitä tamppaa myös.
Hyvä imuri on vähintään yhtätehokasta kuin tamppaaminen. Tamppaaminen on jäänne ajalta ennen imuria.
Ootteko muuten huomanneet, että vaikka sitä mattoa tamppaa tunnin niin siitä lähtee silti yhtäpaljon "pölyä" kuin tampauksen alkaessakin.
Mutta kyllähän ihmiset edelleen pesee lattioita märällä mopillakin vaikka siitä ei ole mitään hyötyä (kostea liina on tehokkaampi).
matot kuuluu pestä aina välillä. hyvällä imurilla saa matot puhtaaksi pölystä. itse imuroin matot molemmin puolin.
Hyvä imuri on vähintään yhtätehokasta kuin tamppaaminen. Tamppaaminen on jäänne ajalta ennen imuria. Ootteko muuten huomanneet, että vaikka sitä mattoa tamppaa tunnin niin siitä lähtee silti yhtäpaljon "pölyä" kuin tampauksen alkaessakin. Mutta kyllähän ihmiset edelleen pesee lattioita märällä mopillakin vaikka siitä ei ole mitään hyötyä (kostea liina on tehokkaampi).
sitten vielä väitetään että kuka tahansa osaa siivota yms shittiä
pesee lattioita märällä mopillakin vaikka siitä ei ole mitään hyötyä (kostea liina on tehokkaampi).
Ällöttäviä lian kuljettajia paikasta A paikkaan B, en ole koskaan tajunnut niiden käyttöä.
Ja ei meilläkään tampata mattoja kuin ehkä kerran puolessavuodessa (mies tahtoo silloin ne tampata). Meillä tosin suurinosa matoista on vanhoja, mummon peruja olevia räsymattoja ja vielä aivan priimakunnossa. Imuriakaan tosin ei heilutella kuin kerran viikossa, usein puhdistan lattian roskista ihan pelkällä lastalla kasaamalla roskat läjään ja rikkaimurilla sitten roskakasat pois, näppärää.
Turha tehdä siivomaisesta mitään numeroa. Pääasia että koti on muuten suht siisti, eläminen saa näkyä.
Eihän tamppaamisesta mitään haittaa ole. Se on vain turhaa, joten ketjun aloitukseen voisi vastata, kyllä niitä tampata saa vaikka ihan koko päivän jos moisesta tykkää. Mitään hyötyä siitä ei ole.
Talvella viellä lumikylpy matolle. Kun täällä Etelässäkin on lunta.Kesällä maton pesua ei voita mikään muu nautinto.Mäntysuopaa ja puhdas matto.Harjaus tietysti maalla ettei vedet tai meri likastu .
jos on räsymatot, niin niitä voi tampata. Arvomatot eivät tykkää tamppaamisesta.
Tamppaamisesta on hyötyä jos ilmavirta vie ne pölyt pois, muutenhan ne laskeutuu vaan takaisin siihen maton päälle.
Imuroin matot ennen kuin vien ne ulos tuulettumaan. Otan mattopiiskan käteen ja mätkäisen. Uskomaton määrä koirankarvaa pölähtää ilmaan, vai onko se sittenkin räsymaton kasvattamaa karvaa, joka vaan näyttää koirankarvalta... hmmm.
Joten, kyllä vaan tamppaan, kunnes sitä karvaa ei enää pölise.
räsymatoille ok, villamatoille ei
Meillä ei tampata. Musta siihen ei ole syytä.
En ymmärrä ihmisiä, jotka miettivät toisten tamppaamista.
Asumme ulkomailla eikä täällä todellakaan ole mitään tamppaustelineitä ulkona. Tuskin enää tamppaisin Suomessakaan.
Tosin meillä on vain yksi matto eteisessä, mielestäni paljon helpompaa ilman, kun on kaunis lattiakin.
sen on jo tutkitusti todettu olevan turhaa touhua ja osalle matoista vieläpä epäsuositeltavaa. Mutta kun äitikin kerran tamppasi, niin täytyyhän sitä joka lauantaiaamu raahata matot ulos ja herättää naapurusto.
oletko koskaan imuroinut tamppauksen jälkeen? Tulee sieltä sitä pölyä silläkin konstilla :)
Meillä ei tampata. Musta siihen ei ole syytä.
En ymmärrä ihmisiä, jotka miettivät toisten tamppaamista.
Niin kauan kun kukaan ei tule meille vaatimaan tamppaamista, mulle on ihan sama miten muut tekevät. Vanhanajan räsymattojen tamppaaminen on muuten kivaa aggression purkua, mutta meillä ei ole yhtään räsymattoa.
tervetuloa katsomaan,tosin en tamppaa mattoja vaan harjaan niitä sellaisella kumiharjalla,mutta tamppaustelineellä kuitenkin :)
Täällä ilmoittautuu ihmettelijä: mitä pahaa teidän mattonne ovat tehneet, kun niitä pitää pieksää vähän väliä?
Meillä ei eletä mitenkään erityisen siistiä, ja talossa vilisee monenlaisia koiria ja kissoja sekä pienempiä elukoita.
Matot puistelen = ravistelen kun vien ulos, ja talvella myös lumessa. Pesen ne joka vuosi, kun meillä on aika paljon mattoja vaihdettavaksi. Hyvin ovat siisteinä pysyneet. En ole vielä yhtään saanut kulutettua puhki, ellei ole ollut kyse alun perin kehnoista kuteista.
Tervehdys,
Pesemme mattonne ja sohvanne paikaillaan lattialla. Enää ei tarvitse viedä mattoja ulos tampattavaksi tai pesulaan, sillä me hoidamme kaiken puolestanne.
Palvelumme sopii kaikille matto materiaaleille esim. villamatoille, nukkamatoille ym. Löydät meidät osoitteesta www.jyrkihoyry.fi
se "pöly" mitä niistä tamppaamalla irtoaa, ei olekaan pölyä, vaikka näyttää siltä. Se on sinun hajalle mätkimiäsimsttoaineksen kuituja, jotka eivät koskaan (tai ainakaan vielä) irtoaisi matosta, ellet sinä sitä hakkaisi, vaan pysyisivät ihan siellä, missän iiden kuuluukin olla, eikä matto kuluisi niin paljoa.