Valitsenko ystävät vai koulutuksen?
Tilanne siis se että nykyisellä kotipaikkakunnalla on hyviä ystäviä mutta opiskelupaikka olisi toisella paikkakunnalla. Tuntuu pahalta jättää ystävät mutta toisaalta myös tuntuu pahalta luopua opiskeluhaaveista. Kumman valitsen?
Kommentit (12)
Opiskelun tietyisti. Ei ystävät mihinkään häviä ja opiskeluiden parista löytyy todennäköisesti uusiakin. Kotipaikkakunnalle voi aina valmistuttua palata.
Opiskelun tietysti. Oikea ystävyys ei lopu siihen, että opiskelet muualla. Ja opiskelupaikkakunnalta löytyy varmasti uusiakin ystäviä.
Jos koulutus on työllistävä niin se. Muuten joku toinen koulutus. Mutta hyvät ystävät pysyy kyllä.
Jos kyseessä on todella ystävät, eivät he mihinkään katoa! He voivat tulla moikkaamaan sinua ja sinä heitä opiskeluaikana. Nykyään ei tarvitse pitää ystäviin yhteyttä postikorteilla eikä kirjeillä, tiestikö..?
Tottakai opiskelun, kuten muutkin ovat sanoneet. Pääsetjhän viikonloppuisin kotipaikkakunnalle kavereiden kanssa.
Mitä tekisit kotipaikkakunnalla, jos et lähtisi opiskelemaan? Onko työpaikka tms.?
Kaveritkin saattavat lähteä opiskelemaan.
Jos ystävyys päättyy opiskelujen takia niin tuskin on ollut kyse aidosta ystävyydestä.
Valitse koulutus, kyse on kuitenkin sun elämästä/tulevaisuudesta. Jos jäisit, voi silti käydä niin, että ystävät lähtevät opiskelemaan tai saavat töitä muualta ja muuttavat. Tai muuttavat vaikka miehen/naisen perässä. Tuskin hekään siis jäävät ikuisesti sinne sun tai muiden ystävien takia. Jokaisella on kuitenkin oma elämä ja omat valinnat.
Voit aina palata sinne ja vierailla
Ehdottomasti opiskelun. Eihän siinä ole edes mitään pohtimista. Se on sijoitus sinun omaan tulevaisuuteesi.
Jos ystäväsi eivät ole luusereita, jotka viettävät loppuelämänsä samalla paikkakunnalla vetelehtien, hekin lähtevät jossakin elämänvaiheessa muulle.
Sama neuvo myös niille kaikille nuorille naisille, jotka pohtivat toiselle paikkakunnalle opiskelemaan lähtöä. Ei opiskelua saa jättää poikaystävän vuoksi, eikä opiskelupaikkaa kannata valita sillä perusteella, missä silloinen poikkis sattuu oleskelemaan.
Ystäviä tulee ja menee mutta maisterius on ikuista.
Tietenkin opiskelun. Oikeasti hyvä ystävyys ei opiskeluun lopu.