Ilman autoa apuvälineen hakeminen.
Minulla on ongelma; ei ajokorttia, pitäisi omaiselle hakea suihkutuoli apuvälinelainaamosta. Miten saan sen haettua sieltä, matkaa n.5km.
Kommentit (13)
No se on sun ongelma jos et saa ratkottua ja menit lupaamaan. Tietysti ei tukiverkkojakaan. Ei ketään kellä kortti. Tai kortti on jollain,mut ei autoa. Jollain taas on auto,mut ei korttia. Tai auto on liian pieni. Jollain on peräkärry,mut ei autoa. Tutut asuu liian kaukana. Jne jne jne.
Ei ole ketään sukulaista, naapuria, tuttavaa, kaveria tai työkaveria joka voisi auttaa korvausta vastaan tuolin hakemisessa? Paikalliseen puskaradioon voi varmaan laittaa ilmon ja kysyä voisiko joku auttaa asiassa korvausta vastaan. Aina voi myös tilata taksin.
Pyörällä ja pala kerrallaan. Tai kävellen ja pala kerrallaan. Tai vaikka juosten ja kaks palaa kerralla.
Taksilla tai pyydät jonkun autollisen tuttavan mukaasi.Apuvälinelainaamosta saa kuljetuksen kotiin vain suurikokoisille apuvälineille kuten sängylle ja nostolaitteille.
Sellainen koottava malli, joka on ollut meidän käytössä, kulkee vaikka kainalossa. Litteä ja kevyt paketti.
Taksilla. Maksu ei mikään hirvittävä 5km matkasta vaikka toki kalliita kilometrejä.
Eikö omaisella ole muita omaisia joilla olis auto? Ei tietenkään. Kohta lupaat jollekkin hakea jääkaapin. Sit pähkäilet sen kanssa kun tuli luvattua.
Kyllähän nyt fillarin tarakalle yhden tuolin saa, tai ota vuokraskuutti alle ja tuoli kainaloon.
Suihkutuoli muutaman kilon. Haet sen kävellen tai pyörällä. Ai niin, sulla on jalka poikki ja pyörällä, et osaa ajaa, vaikka ei olisikaan jalka poikki.
Täällä maalla käveltäisiin hakemaan se tuoli maitokärryillä.
Kävelet menomatkan, paluumatka taksilla. Ei kovin kallista.
Jos sulla ei ole mitään sen käsipelillä kuljettamiseen sopivaa niin suosittelen ostamaan nokkakärryt (kaupassa noin 50€), niillä saa aika hyvin kuljetettua erilaisia huonekaluja, ja ne ovat tarpeeksi pienet että eivät vie paljoa varastotilaa.
Tai sitten yksinkertaisesti kuljeta se taksilla.
Taksilla.