1,5v oppi päiväkuivaksi
Hän siis viestii vessahädästään ja käy potalla, eikä käytä vaippaa kotona/kotipihassa ollessa.
Nyt kuitenkin mietin, miten toimimme kesän pitempien ja lyhempien reissujen kanssa: laitanko hänelle vaipan esim parin tunnin automatkalle tai kaupunkikävelylle tai kylään, jossa oma tuttu potta ei ole käytettävissä?
Lähikaupassa asioidessa ei tarvita vaippaa, kun käydään ennen ja jälkeen potalla, ja vahinkokaan ei haittaisi, jos kävisi.
En halua vaatia lapseltani liikoja, mutten myöskään pakottaa häntä hiostaviin vaippoihin, joihin hän ei edes halua tehdä tarpeitaan. Miten muut on toimineet?
Kommentit (6)
Ei taida ollakaan ihan päiväkuiva, joten vaippa vaan.
hädästä, niin pysähdyt heti seuraavan liittymän bussipysäkille pottailemaan. Näin me tehtiin
tytär oppi kuivaksi 1,5 vuotiaana, ei siis käyttänyt vaippoja yölläkään. Ainoa hankaluus oli, että teki tarpeensa vain pottaan, yllättävän harvassa ravintolassa oli potta -jouduttiinkin aina kuljettamaan omaa pottaa mukana kassissa =)
Pian sitten valikoitui kantapaikoiksi hyvin varustetut vessat omaavat syömäpaikat. Automatkoilla oli potta mukana, hyvin onnistui (isovanhemmat 350km), eihän kotonakaan ihan sillä sekunnilla potalle päässyt, onnistui pidättää pari minuuttia.
mitä jos ollaan autossa keskellä moottoritietä ja lapsi ilmoittaa pissahädästä, sanonko hänelle et hetki vaan viiden kilsan päässä on huoltoasema, jonne pääset pissalle? Ja 1,5v sanoo "okei, mä pidättelen" vai?
puolitoista vuotias siitä vaipankäytöstä kuitenkaan itse päätä, joten kyllä laittaisin mpitkälle ajomatkalla vaipan jalkaan, aika inhottava ruveta sitten perillä peseskelemään. Voi olla vielä helteestä ripulilla vatsa niin mietihän sitä rimua ja tuoksua joka autossa olisi ja mehd. muita lapsia vielä takapenkillä?