Näin lapsen yhteiskuntaopin
Kirjassa sektorin, missä oli kuvattu perheen kulurakenne : Muuten ihan realistinen, eniten asuminen ja ruoka, mutta muut osuit kyllä ihmetytti. Esim. osioon koulutus ja virkistys oli laitettu lähes kolminkertainen määrä, verrattuna vaatteet ja kengät ja tuo osio oli enemmän kun liikkuminen, kulkeminen. Jos vaikka aiito osamaksulla, ei voi muuta kun nauraa. Ja tekee se julkinenkin 700€ vuodessa.
Taitaa olla kuitenkin, että Suomessa useimmilla tuo virkistys ja koulutus osio on kyllä pienempi kun vaatteet, kengät ja liikkuminen. Jos jätetään opiskelijat pois, niin mihin opiskeluun perhe käyttää rahaa mukamas?
Virkistys taitaa olla kulttuuri, liikunta tai matkat, mutta varmaan ensisijaisesti perhe ostaa vaatteet ja kengät ja se mitä jää, on sitten virkistys osioon. Harvoin jää paljon tuohon osioon. Varsinkin jos lapsia, menee vaatteisiin ja kenkiin väkisinkin paljon, ellei oikeasti ole valmis pelkkään UFF kamaan.
Itse käytän naurettavan vähön vaatteisiin, mutta silti kyllä tuo osio on nyt paljon suurempi kun joku virkistys jq koulutusosasto Tosin lasken mukaan myös lapsiin käytettävät rahat.