Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huonokuntoinen läski kysyy energian kulutuksesta.

Vierailija
08.06.2011 |

Paljonko tunnin soutaminen kuluttaa energiaa (siis soutuveneellä luonnovedessä, ei soutulaitteella)? Miten se suhteutuu vaikkapa tunnin kävelylenkkiin tai tunnin pyöräilyyn?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
08.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soutaminen: Soutaminen: 561.6 kcal. / 60min



Eli aika tehokasta on!

( vrt. esim. Pyöräily(15km/h): 158.4 kcal )

Vierailija
2/3 |
08.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo toki tarkoittaa keskeytyksetöntä, tehokasta soutamista. Mutta silti, jos soudan siis suurinpiirtein keskeytyksettä tunnin, kuluu aika paljon energiaa! Vau. Se on vielä mukavaakin... :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
08.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Unohda paljonko se liikunta kuluttaa. Ylipainoisten suurin ongelma on, että uskotaan oikeasti että ylipaino johtuu liikunnan puutteesta, kun se oikeasti johtuu liiallisesta ja vääränlaisesta ruoasta.



Hoikkana voi pysyä makaamalla sohvalla ja liikkumatta senttiäkään, toki liikunta on aina hyvästä. Korjaa ruokavaliosi, jätä pullat, leivät, makaronit ja riisit vähemmälle. Syö runsaasti kasviksia, kanaa, kalaa, punaista lihaa, juustoja, kasviöljyjä, sopivasti ja kohtuudella, niin ei tarvitse miettiä, paljonko mikäkin urheiluohjelma kuluttaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kuusi