Onko 50e päiväbudjetti erityisen paljon vai normaali määrä?
Siirrän palkasta eri tilille tilipäivänä vakisumman laskuja varten ja sitten säästötille niin, että käyttöön jää 50e/pv eli 1500e. Tuosta maksan ruuat, apteekit, kampaajat, hierojat, vaatteet, satunnaiset huvitukset ym. Jos jää yli, siirrän kuun lopussa säästöön. Yli en käytä, muuten kuin jotain lomareissuja varten.
Olen 55v, velaton, eronnut, lapset aikuisia eli riittää että elätän itseni.
Kommentit (10)
Olet hallituksen kaipaama hyvä kuluttaja.
Ihan ok summa, ei mielestäni mikään erityisen suuri.
Joskus laskeskelin että kun tilipäivänä maksan lainat sun muut kiinteät laskut, niin arkipäivän kuluihin, työpaikkalounaisiin, bensoihin ym mulla menee noin 40€/pvä eli 1200€/kk. Joskus vähän yli, joskus vähän alle.
M42
Vierailija kirjoitti:
Ihan ok summa, ei mielestäni mikään erityisen suuri.
Joskus laskeskelin että kun tilipäivänä maksan lainat sun muut kiinteät laskut, niin arkipäivän kuluihin, työpaikkalounaisiin, bensoihin ym mulla menee noin 40€/pvä eli 1200€/kk. Joskus vähän yli, joskus vähän alle.
M42
Mulla on lounasetu vielä tuohon päälle, joten siihen ei tarvi varata
ap
Onhan tuo reilusti.
Olemme hyvätuloisia mutta 2 hengen (+sunnuntaisyöjien) ruokiin menee n 600e/kk, apteekkiin n 150e/kk, kampaaja kerran vuodessa 50e, vaatteisiin ehkä 600e/v. Huvituksiin mennyt tänävuonna 150e.
Mitäs ruosta tulee nokkaa päälle??
460e/kk/hlö - 1/3 ap:n käyttämästä.
No, menee meillä matkustamiseen toisaalta 12000e/v, tuolla rahalla minä reissaan 5kk ja mies 2kk.
Olen hyvätuloinen mutta jos asuinmenoja ei lasketa, minulla menee tavallisena arkipäivänä rahaa noin 5-15 euroa. Siitäkin valtaosa ruokaan.
Mulla tuo on viikkobudjetti. Se, onko tuo paljon vai vähän riippuu henkilön omasta taloustilanteesta. 100 000 vuosituloilla ei tunnu missään, mutta 10 000 vuosituloilla on eri tilanne.
Vaikea ajatella päivätasolla kuluja, kun viikossa suurin osa päivistä menee 0€ kulutuksella. Käyn kaupassa max. 3 kertaa viikossa ja vaatteita yms. ostan hyvin harvoin. Viihteenä toimii Netflix ja vauvapalsta.
50€ päivä eli 350€ viikko. Ei ole paljon, mutta veikkaisin että suurin osa yksinasuvista käyttää rahaa vähemmän. Ihan jos siksi, että on pakko. Jos siis tuohon ei ole laskettu asumikuluja.
Noh?