Saako teidän 9v:t kulkea yksin kaupungilla/kylällä
ja jos saavat, kuinka kauan ilman että kyselette perään?
Kommentit (12)
Siis liikkua kaupungilla tiettyyn paikkaan tietyssä tarkoituksessa, vaiko viettää aikaa maleksien ostoskeskusten kulmilla?
Meillä saa liikkua itse paikkarilla esim. harrastuksiin tai tiettyyn kauppaan tietyn ostoksen tekemään kun asiasta vaan ensin on sovittu.
Sen sijaan ajanviettoon ja maleksimaan ei pääse kaupungille.
Lapseni liikkuu ominpäin omalla asuinalueellamme. Mutta meillä ei ole kummemmin mitään ostospaikkoja tms. Lähikaupat ja kioskit ja kirjasto yms. Saa liikkua kuten haluaa, esim. koulun jälkeen. Yleensä ilmoittelee ihan omaehtoisesti minulle liikkeistään, joten harvemmin joudun kyselemään perään.
Kaupungin keskustaan on matkaa, siellä EI ole ollut yksinään. En tiedä, milloni hänet pääästän sinne kulkemaan. En ihan heti varmaankaan, eikä varmaan edes haluaisi.
päähän ja on siellä joskus jopa 8 tuntia putkeen. Ovat siis ulkona (kerrostalolähiö) eivät sisällä kaverin kotona.
Täytyy vain tietää misää lapsi on. Kyllä 9 v osaa itsensä hoitaa, mutta säännöt pitää olla selkeät missä saa olla ja mitä tehdä.
ei todellakaan1
Eikä isommatkaan saa notkua missään ostarin kulmilla!
Tottakai kavereilla saavat käydä!
päähän ja on siellä joskus jopa 8 tuntia putkeen. Ovat siis ulkona (kerrostalolähiö) eivät sisällä kaverin kotona.
20 km päähän mettään ja haetaan illalla jos jaksetaan. Eivät tarvii juomaa eikä ruokaakaan.
Niih.
Ei saa 12-vuotiaskaan. 14-vuotiaalla on alettu hiljalleen höllentää otetta, saa liikkua omalla "kylällä" kaveriden kanssa kun pidetään sovituista ruoka- ja kotiintuloajoista kiinni, sovitut kotiaskareet tulee hoidettua eikä roiku kauppojen eteisissä!
Juuri eilisen päivän 8-vuotias poikani vietti yksin kaupungin kirjastossa. Meni sinne bussilla ja otti sen verran rahaa mukaan, että oli ostanut kahvilasta mehun ja munkin jossain vaiheessa. En ajatellut tässä olevan mitään ihmeellistä, poika on kulkenut yksin bussilla koko viime lukuvuoden koulusta kotiin melkein joka päivä.
Välillä tuntuu, että poika käytännössä asuu kavereidensa kanssa yhdessä puistikossa tuossa parin kilometrin päässä, jossa kesäisin jalkapallokenttä ja koripallo- ja tenniskenttiä ja talvisin kaukalo ja luistinrata.
ja kaverin kanssa sitten johonkin esim uimaan. Yksin ei noin pieni saa vielä liikuskella ilman että tiedän missä liikkuu. Kaverilla voi olla kerrallan muutaman tunnin jos erikseen sovitaan kauemminkin.
ja kaverin kanssa sitten johonkin esim uimaan. Yksin ei noin pieni saa vielä liikuskella ilman että tiedän missä liikkuu. Kaverilla voi olla kerrallan muutaman tunnin jos erikseen sovitaan kauemminkin.
kyllä. ruoka-aikoina pitää olla kotona ja illalla viimestään puol kasi.