Koristeletteko kodin pääsiseksi?
Kommentit (55)
En. Miksi ihmeessä koristelisin? Ei meillä ole pieniä lapsia, enää. Tiput ja puput ja sellaiset ovat lasten juttuja.
Olishan mulla koristeita kaapissa. Voisin yhdelle pöydälle laittaa esille.
Minulla on keittiössä jatkuvasti esillä pääsiäisnoita keittiön vahtina, se kun jollakin tavalla muistuttaa emäntää itseään:)
Pentagrammin ajattelin pajunvitsoista väsätä.
Riittävän ison laitan oveen. Jospa virpojat pysyisi poissa.
En syö karkkeja, enkä osta muutenkaan.
Persaukisena en voi laittaa rahanakaan.
paremmin kuin jouluna. mitä erilaisempia oksia,häyheniä,munia hiluja niissä, isoja upeita kimppuja,ne ovat -se- juttu. koristemunia, kukko, erilaisia tipuja, pupuperhe,sommitelmia. sitten syötävät suklaamunat,mutta ei mainostekstillisiä,
muovitabletit keittiössä,jossa satumaisen kaunis tipu ruoho pupu maisemat,joku perhonen niissä. olohuoneessa juhlava pöytäliina ruokapöydässä yksivärinen. leikkokukkia,narsisseja ja oksaa pajua.
aamumukit narssiteemaiset kahville, kulhot munille kesäisiä kuin koivu ja tai narsissikuvioisia.
lakanat pääaiäisnarsissit,ne pussilakanat ja tyynyliinat,aluslakana vaalea vihreä. pikkupyyhkeet keltaisia.
mittees sanot,oonko piäsiäis tyyppi....
Noin 70 vuotta vanhoja koristeita maljakossa.
Vierailija kirjoitti:
En. Miksi ihmeessä koristelisin? Ei meillä ole pieniä lapsia, enää. Tiput ja puput ja sellaiset ovat lasten juttuja.
Laitetaa hanjouluksikin to ttuj yms. jopa iso puu tuodaa sisälle, valoja ym. Yheski taloss oli yli 20 tonttua pitkin poikin vaikka lapsetkin asuu jo omillaan.
En tosiaankaan. Turhaa piperrystä.
Vierailija kirjoitti:
En. Miksi ihmeessä koristelisin? Ei meillä ole pieniä lapsia, enää. Tiput ja puput ja sellaiset ovat lasten juttuja.
Huh, toivottavasti minusta ei ikinä tule noin ankea.
Minä koristelen ihan itselleni.
Vierailija kirjoitti:
En. Miksi ihmeessä koristelisin? Ei meillä ole pieniä lapsia, enää. Tiput ja puput ja sellaiset ovat lasten juttuja.
et joulunakaan. kyllä koti voi olla upeesti teeman mukaan laitettuna eri vuodenaikoina. valltaisat okskimput,joissa helmiä,munia höyheniä,näyttäviä jättikimppuja,ei muuta tarvita,kahvipöytään leikkonarsissit, pääsiäiskukko... kranssi sen talvikranssin tilalle jne.
Tänä vuonna ajattelin koristella ensi kertaa. On sellainen olo että voisi vähän panostaa. Vielä en ole keksinyt mitä teen, ainakin jonkun koristellun herkkupöydän (suklaamunia, pääsiäiskarkkeja, pajunkissoja yms)
Vierailija kirjoitti:
Onko raeruoho jo istutettu?
Tuossa se onkin urakka. Käytätkö pinsettejä, vai miten sinä onnistut? Kai sinä teet ensin esikylvön ja koulimisen?
Ompelin jo ajat sitten jämäkankaista erikokoisia pääsiäiskanoja. Pistän ne koreihin ja pääsiäismunia seuraksi. Pajunoksia on jo maljakossa. Ristiinnaulitusta on tauluja seinillä ympäri vuoden. 4 kpl itseasiassa.
En muulloin koristele muuta kuin joulukoristeet marras-joulukuuksi.
Koristelen ottamalla ovikellosta paristot pois ja laittamalla ne päiväksi hyllyyn.
Joitakin pääsiäistipuja ja koristeltuja munia otan esille pääsiäisenä. Laitan keittiön pöydälle pääsiäiskorteista tekemäni tabletit (4 kpl).
Ostan myös kelta-vihreäsävyisen kukkakimpun tai tulppaaneja pääsiäiseksi.
Vähän jotakin on oltava!
Vierailija kirjoitti:
Onko raeruoho jo istutettu?
Maanantaina kylvin ruukkuun. Muuten on jo ap:n kysymiä pääsiäiskoristeita esillä monessa paikassa: tipuja, munia, muutama jänis ja noitakin sekä pari uskonnollista juttua. Koristeita ei ole niin paljon kuin jouluna, mutta punaiset tekstiilit ovat nyt vaihtuneet vihreisiin. Kiva, että on juhlapäiviä. Odotan jo kovasti pitkää pääsiäisviikonloppua.
Syön mämmiä. Koristelu tapahtuu itsestään.