Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

L'hisukulaisen tapaaminen ahdistaa ja masentaa aina vaan... ja se on oma isä

Vierailija
23.06.2011 |

joka on ihan kauhea päällepäsmäri, ilkeä, itsekäs ja aina levittää pahaa karmaa ympärilleen. En jaksa tai halua enää tavata. Mies sanoo, etten sais olla niin jyrkkä, mutten kestä enää tämmöstä ahdistuneisuutta ja masentuneisuutta hänen takiaan. Kaiken lisäksi vanhempani ovat kuin paita ja perse, no siis äiti peesaa hullua ukkoa, kun ei ole omaa tahtoa tai voimia. kyllä hän meitäkin hyysää ja passaa, elää siis marttyyrinä muita verten. Hautaisin sen ukkeli tuohon ruusupuskaan jos oisin kykeneväinen.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
23.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko häntä pakko tavata oman mielenterveyden uhallakin?

Vierailija
2/7 |
23.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

monesti talsii kengät jalassa, kinuaa pullakahveja tai jotain. Tiuskii lapsille, kun kinastelevat tai vaikkeivät tekisi juuri mitään. Pitäs olla kiltisti, hymyillä ja mun pitäs kai passata häntä. Sitten arvotelee kaikki nurkat, meidän koiran kasvatukset ja auton pesut sun muut on myös hänen asioitaan. ei hänelle voi sanoa mitään poikkipuolista, kun ovi jo käy ja se on aina vierailun paras hetki.



Äiti on tällä välin hyysännyt lapsia ja meitä, silittänyt meidän pyykkejä tms. kun on paha omatunto (tai yrittää hyvitellä sitä käytöstä) sen ukkelin käytöksestä. Sitten se seuraa ukon perässä ulos, kun se jostain suuttuu tai yhtäkkiä saa päähänsä häipyä, sanomatta sanaakaan monesti.



Nyt sanoin, ettei tarvi tulla enää tänne, kun ei siitä mitään hyvää seuraa. Saapa nähdä kauan kestää. Ja niille varmaan tulee nyt perheriita taas, joka on mun vika, kun "laitan näin välit poikki". Ja martyyriäiskä ei tiedä kenen puolella olla, ja ukko suuttuu ja syyllistää häntä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
23.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole helppoa katkaista välejä kokonaan, vaikka aina kun nähdään tulee paha mieli. Oma isäni on juoppo. Viimeeksi maaliskuussa muisti, että omistaa kaksi pientä lapsenlasta. Silloin piti heitä pakosti nähdä. No, käytiin katsomassa krapulassa tärisevää Ukkia. Kyllä oli kaikilla huisin mukavaa. Taisi olla viimeinen kerta, sen verran paska fiilis jäi siitä reissusta.

Vierailija
4/7 |
23.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan mahdoton tapaus. Tosin pärjää todella hyvin työelämässä, mutta toivoton ihmissuhteissa. Olen yksinkertaisesti laittanut välit poikki kun en jaksa enää kuunnella... jatkuvaa henkistä väkivaltaa. Hän on myös normaalisti todella välinpitämätön perheestään, mutta sitten olettaa muiden elävän suurin piirtein häntä varten.

Vierailija
5/7 |
23.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiellätte yllätysvierailut ja tapaatte vain, jos itse haluatte (eli ei välttämättä lainkaan, jos on niin kamalaa).



Miksi ette kunnioita omaa hyvinvointianne ja aseta rajoja? Ei ketään kutsumatonta vierasta tartte päästää sisään.

Vierailija
6/7 |
23.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun isä on suurin piirtein samanlainen. Hän tosin pisti itse välit poikki muhun ja veljeeni viime kesänä. Lapset ovat usein kyselleet papan perään :( Onneksi mieheni isässä on pappaa vaikka muille jakaa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
23.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiitos kommenteista.

Harmittaa todella kun on tuommosen isän saanut. Toivon, että ei tarvisi enää tavata. Omasta puolestani en ainakaan ota yhteyttä, en tosin ole tehnyt sitä vuosiin.

Ennen oli toivoa, etä jospa hän muuttuisi, mutta nyt ymmärrän, ettei sitä tule koskaan tapahtumaan.