Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Missä vaiheessa voi sanoa että lapsi on vähän huonosti kasvatettu?

Vierailija
24.03.2025 |

Millaisen käytöksen yhteydessä?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
24.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun se erotetaan koulusta huonon käytöksen takia. (Eikä ihan vähänkään huonosti kasvatetu.)

Vierailija
2/8 |
24.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voithan sinä sanoa sen vaikka heti kärkeen, mutta se onkin huonoa käytöstä, sinulta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
24.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun lapsesta näkee, että käyttäytyy huonosti totuttuaan siihen. Eli pystyy kyllä käyttäytymään hyvin eri tilanteessa ja ympäristössä, eri henkilöiden ohjauksessa. 

Vierailija
4/8 |
24.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. kun vanhempi tulee hakemaan yksivuotiasta päiväkodista ja nostaa tämän syliin, mutta lapsipa mätkii vanhempaa ja nauraa päälle. Vanhempikin ehkä naurahtaa kiusaantuneesti, mutta lyömisestä ei seuraa yhtään mitään (oikea toimintatapa: sano tiukasti EI ja laske lapsi maahan). 

Vierailija
5/8 |
24.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päiväkodissa näitä näkee paljonkin. Lapsia, joille ei ole asetettu rajoja. Siitä ei seuraa mitään hyvää. 

Vierailija
6/8 |
24.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kasvatus ei määritä ihmistä. 

Ihmisestä voi tulla pahantekijä ja rikollinen vaikka hänet olisi kasvatettu kuinka hyvin.

Ja erittäin huonosti kasvatetusta ihmisestä voi tulla lämmin, epäitsekäs ja toiset huomioon ottava.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
24.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, ei se 1-vuotias vielä ole ongelma, jos suuttuessaan lyö tai puree. Mutta kun sitä tekee vaikka 4-5 -vuotias edelleen, niin sitten on jo kasvatusongelma. Itse olen seuraavia seurannut sivusta:

- ekaluokkalainen potkii äitiään, kun ei saa tahtoaan läpi. Äiti vaan: "älä nyt potki..." HALOO! 

- 5-6 -vuotias rääkyy kaupassa kuin 2-vuotias, kun ei saa jotain.

- teini-ikäinen haistattelee vanhemmilleen, huorittelee äitiään ja komentelee ylimielisesti

- 8-vuotias saa syödä kiukuttelemalla suklaalevyä, vaikka ruoka on valmiina 10 min päästä. yritetään kieltää, mutta alkaa kiukutella, niin saa periksi.

- teini ei suostu lähtemään kouluun, vaikka vanhempi vaatii sängyn vieressä. Terve nuori, ei mielenterveyshaasteita, vain ei jaksa nousta. 

Vierailija
8/8 |
24.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritin kasvattaa hyvin, mutta jo aikuista  lasta ei pöytätavat kiinnosta. Pitää niitä turhana pönötyksenä ja hienosteluna, kuten etävanhempansa. Itse olin kerran tosi epäkohtelias exää kohtaan, koska olin sitä mieltä, että hänellä ei ole mitään yksinoikeutta poimia rusinoita pullasta. Hänetkin kasvatettiin hyvin kotonaan, mutta lievänä narskuna oli sitä mieltä, että häntä ne hyvät käytöstavat ei kiinnosta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi yhdeksän