tunteeko joku rollermouse-ergonomiahiirtä?
Ennen minulla oli kipupiste selän oikealla puolella lapaluun tienoilla. Opettelin käyttämään hiirtä vasemmalla kädellä. Nyt kipupiste on tullut vasemmalle puolelle. Auttaisiko rollermouse tällaiseen vaivan?
M
tausta: Kipeä piste oikealla puolella yläselässä oli ennen kesälomia. Kesälomalla selkä ei ollut kipeä, minkä tiesinkin, koska kesälomalla en käytä tietokonetta. Kesäloman jälkeen opettelin käyttämään hiirtä vasemmalla kädellä. Se alkoi sujua hyvin, vaan nyt tuo kipeä kohta ilmestyi vasemmalle puolelle yläselkää. Olen käynyt työterveyslääkärissä asiasta pari kertaa vuosien aikana, kun vaiva on ollut erityisen pahana. Manuaalinen fysioterapiakäsittely auttoi kun selkä oli oikein jumissa.
Käyn ohjatussa kuntosaliharjoittelussa kerran viikossa. Tuntuu, että tuo kuntosali ei kuitenkaan auta kovin tehokkaasti niska-hartiaseudun vaivoihin. Ennemminkin auttoi jumppa, jossa kävin viime keväänä. Jos kuntosali ei jatkossakaan auta, niin aloitan nuo jumpat uudestaan, koska haluan pyrkiä tästä vaivasta eroon kaikin keinoin. Töissä meillä on käynyt fysioterapeutti katsomassa ja säätämässä työpöytäni, näytön ja istuimen asentoa. Sääti istuimen aika alas, mutta ehkä sen sitten niin kuuluukin olla, jotta kädet varmasti lepäävät pöydällä. Mutta koska vaiva tulee selkeästi mielestäni hiiren käytöstä, voisiko sellainen rollermouse, jossa hiirenä toimii pyöritettävä tanko, toimia tällaisessa tapauksessa?
Kommentit (3)
Ei ole enään kiukutellut selkä tahi hartiat.
Meillä kahdella ihmisellä on toimistossa ja tykkäävät kovasti. Itsekin olen testannut, mutta kun teen todella tarkkuutta vaativaa hiirityötä /taittoa, kuvankäsittelyä, siihen ei minusta käy. Voi olla että joku onnistuu, minä en.
olla sellaista käytössä?
ap