Nestettä vuotava gynekologinen laskeuma?
Koska suurin osa naisista saa laskeuman, kysyn neuvoa. Eli jos alapäässä (vaginan sisällä) on laskeuma tai joku muu kasvain. EI pullistu ulos, mut heti siinä aukossa. Ehkä enemmän etupuolella kuin taka. Kun sitä tökkää sormella, sieltä voi tulla nestettä. mitä tämä on??!! Se neste EI OLE pissaa, se on varma. Ei haise eikä tosiaan ole virtsaa. Hajutonta vettä. Voiko se olla kohtu, ja sisällä jotain tulehdusnestettä? Se neste ei ole todellakaan valkovuota, vaan ihan juoksevaa kirkasta vettä. Ja joo, on aika lääkärille tulossa. Vai, voisiko se olla Bartholin kysta, jossa sisällä nestettä? (mielestäni sijainti ei sovi, koska sen voi työntää sormella ylemmäs paikoilleen). Kertokaas kokemuksianne?
Kommentit (3)
voiko Bartholin kysta tosiaan sijaita vaginan sisällä, ja niin että sen voi työntää häpyluun yläpuolelle? (putkahtaa tosin heti takas alemmas sieltä)? Ois hyvä tietää mikä tää on, onko kiireellinen vai ei? Miten se hoidetaan? Ois parempi jos ois se eikä laskeumaa.
ap
Voi olla melkein mitä tahansa. Onneksi sinulla on se lääkäriaika. Tuttavalleni oli kystia ja niistä tuli joskus nestettä. Ehkä tuokin on kysta.
Jos sen voi työntää ylös, mikset ota kiinni ja vedä kokonaan ulos? Rivakka nykäisy ja voit perua lääkärin.