Miksi teollisuus ei maksa sähköstä juuri mitään veroa?
Ylen uutisesta: "Kun kotitaloudet maksavat sähköveroa 2,24 senttiä kilowattitunnilta (ilman arvonlisäveroa), teollisuudelle vero on vain 0,05 senttiä."
Eli teollisuus käyttää suuren osan sähköstä Suomessa maksamatta siitä juuri mitään veroja. Samalla yksityiset ihmiset maksavat reilusti veroa ja päälle keksitään kaiken maailman tehomaksuja vielä lisää rahastamaan. Mielestäni tämä ei kuulosta reilulta.
Kommentit (4)
Tiedätkö kuinkapaljon enemmän teollisuus käyttää sähköä. Se pienikin summa kerryttää veroa enemmän kuin monenmonta yksityistä kuluttajaa
Näkyishän se tuotteiden hinnoissa sitten.
Vierailija kirjoitti:
Tiedätkö kuinkapaljon enemmän teollisuus käyttää sähköä. Se pienikin summa kerryttää veroa enemmän kuin monenmonta yksityistä kuluttajaa
Eli kun yritys kuluttaa paljon sähköä, niin on reilua maksaa vähemmän veroja. Kun yksityinen kuluttaa paljon sähköä, on reilua rangaista häntä tehomaksulla? Eihän oikein missään muussakaan ole negatiivista progressiota käytössä, ja esimerkiksi Ruotsissa teollisuus maksaa saman veron kuin muutkin.
Pää kii