voiko itsetehtyä perunasosetta pakastaa?
Kommentit (6)
menee rakeiseksi. Jos vauvalle teet, niin bataattia voin suositella, ei kärsi pakastamisesta.
menee rakeiseksi.
Samaa muussia se on pakastamisen jälkeenkin. Ei mun muussini ainakaan mitään rakeiseksi mene. Meillä pakastetaan muussia harva se viikko.
ja juu vauvalle teen ja bataattia on jo pakkasessa, mut ei sitä bataattiakaan joka päivä viitti antaa, vähän muuta välillä :)kun on aika iso satsi jo perunaa tuolla tuloillaan, niin täytyy vissiin vaan kokeilla se pakastaminen ja kattoo miten käy, vaikka luulen et rakeiseksi menee..
ap
Jos muussin tekee kunnolla tasaiseksi, pakastaa asianmukaisesti, sulattaa ja lämmittää kunnolla, niin ihan samanlaista tasaista se on kuin alunperinkin.
tässä yksi vinkki: Keitä perunat kuorittuna ja paloiteltuna pieneksi, anna jäähtyä ja pakasta tämä perunapala-ateria jääpalakuutio-rasiaan ja laita keitin vesi palaan mukaan jotta siitä tulee jääpala. pakastuksen jälkeen on helppo naksauttaa ne sieltä minigrip-pussiin. ja sitten kun annoksen sulattaa esim. mikrossa, niin muussaa sen sen jälkeen haarukalla ihan pieneksi. tosi näppärää ja aina on perunapaloja valmiina. itse kun en viitsi soseuttaa sitä esim bataakin kanssa samaan, koska välillä voin haluta tarjota perunan itsekseen tai esim. bataatin bataattina. :)
Ihanaa uutta vuotta 2013!