Virkamies, olisitko kusessa jos joutuisit laatimaan kirjallisen selvityksen viidestä asiasta jota olet saanut aikaan edellisellä viikolla?
Kommentit (104)
Tältä viikolta joo, kun olen ollut lomalla, sellaista ei varmaan Elon Musk katso hyvällä. Edellisellä viikolla tein reippaasti hommia, kuten aina.
Entisenä virkamiehenä voin kyllä sanoa, että kyllä moni olisi kusessa :D
Olin etätöissä viime viikolla mutta kyllä jotain keksisin.
tulisi pitkä kirjoitus. olemme täällä toimistolla työllistäneet toisiamme tosi ahkerasti byrokratialla. on lähetetty toisillemme satoja sähköposteja, täytetty kymmeniä lomakkeita ja pidetty paljon palavereja
Siinä mielessä joo että niitä selvityksiä ei ehdi laatimaan ku työt kaatuu päälle vaikka ylityöt paukkuu ja päivässä tekee sen 1500 eri asiaa. Lakiala.
En. Tulisi useita raportteja. Omassa työssäni ei ole aikaa muulle kuin työlle.
No en. Just viime viikolla menetin hermoni töiden takia ja tein hyvin selväksi johdolle, että tarvitsen apua tai saan hermoromahduksen.
Kaksi ihmistä vietiin putkaan, muu aika liikennevalvontaa.
Raportoi vain yhden asian joka viikonpäivästä - helppoa. Tuota vastaavia lyhyitä kahdenkeskisiä palavereita pidetään esihenkilön kanssa kyllä, ei nyt viikottain, mutta tehtäviä/tehtyjä kirjataan järjestelmään.
Entisenä virkamiehenä sanoisin, että osa väestä tekee työt ja osa -yleensä vakituinen - lähinnä häiritsee muiden työntekoa. Häirikön töitä tekemään oli tapana palkata määräaikainen, josta häirikkö sitten puhuu pahaa. Ja uusi määräaikainen tilalle.
Vierailija kirjoitti:
En
Koska jättäisit selvityksenkin tekemättä.
Helposti. Katstoin pöydällä pirisevää puhelinta, en vastannut. Otin päiväunet työhuoneen sohvalla. Keitin kahtvit. Tilasin temusta työajalla tavaroita. Etätyöpäivän siivosin asunnon.
Vierailija kirjoitti:
Entisenä virkamiehenä voin kyllä sanoa, että kyllä moni olisi kusessa :D
Et tainnut paljon oppia. Toivottavasti ei ole kovin vaikea työ nyt ja sitä ylipäätään on!
Valtion virkamiehistä suurin ryhmä on poliisit.
-päivystin sähköpostia
-vastasin niihin muutamiin sähköposteihin, joita tuli (yhtään puhelua ei tullut, mutta päivysti puhelinta)
-täytin sanaristikoita
-virkkasin
-kommemtoin viraston sisäisessä WA-ryhmässä kevään virkistyspäivien ja ensi pikkujoulujen ajankohtia
Saako palomiehet potkut, jos ei ole ollut sammutettavaa tulipaloa viikon aikana.
Tein ihan perustyötäni enkä saa siitä kehitettyä mitään jännittävää. Jos jätän työni tekemättä, niin se vaikuttaa monen ihmisen elämään. Saisin aika helposti jonkun pienyrittäjän konkurssiin.
En olisi. Töitä on ihan riittävästi mutta onneksi kohtuullinen määrä, mikä tietenkin harmittaa Muskia ihannoivia ketamiinipäitä, että virkamiehet eivät raada 24/7 orjan lailla.
En