Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Saanko ansiosidon.päivärahaa jos olen ollut kotihoidontuella?

14.09.2007 |

Moikka



Elikäs mä kuulun ammattiliittoon, sain myös äitiyspäivärahani ansiosidonnaisena. Olen ollut kotona nyt reilun 3 v kahden lapsen kanssa ja mulla kun ei ole työtä odottamassa, niin ajattelin että jään sitten työttömäksi ja haen töitä sitten siinä.



Saanko siis suoraan ansiosidonnaista päivärahaa jos en ole jäänyt äitiyslomalle suoraan töistä vaan esim. opiskelustani? Pätkätöistäkin maksan kuitenkin liitolle aina!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
19.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

saa silloin ansiosidonnaista, jos on " päiviä jäljellä" . Ja jos on edelleen liiton jäsen. Omassa liitossa, jos haluaa säilyttää jäsenyytensä, äippä- ja vanh.rahakaudet on jäsenmaksuttomia, ja kodinhoidontukiajalta oli pieni kuukausittainen jäsenmaksu.

Mutta kannattaa ottaa omasta liitosta selvää!

Vierailija
2/2 |
20.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olet ollut töissä ennen ä-lomaa ja hoitovapaata, kuulut liittoon ja jäät sitten työttömäksi, saat ansiosidonnaista jos työssäoloehto täyttyy eli olet ollut 40 viikkoa työssä ennen noita äitiys- ym. vapaita. Suurinpiirtein näin se menee, mutta sinuna kysyisin vielä Kelasta ihan tarkat tiedot omassa tapauksessasi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla