Miksi ajatus deittailusta ahdistaa?
Alan jo kohta epäilemään heterouttani, mutta luulen että kyse on nimenomaan siitä että nettideittailu ei vaan ole oma juttu yhtään ollenkaan. Kauhea vaiva aina tutustua uuteen tyyppiin vain tajutakseen että ollaan ihan eri planeetoilta. Ja koska haluan deittailla vaan yhtä kerrallaan ni aikaakin kuluu ihan helkutisti. En ikinä ikinä koskaan milloinkaan tuu löytämään sitä omaa tyyppiä joten aion seuraavien deittien jälkeen lopettaa koko homman. Niin on tarkoitus. N33
Kommentit (4)
Anna hyvän ystävä katsoa läpi profiilisi, jotta se olisi todenmukainen. En tarkoita että tahallasi vääristäisit tietoja tai valehtelisit, mutta joskus jää jokin oikeasti tärkeä asia kertomatta. Nuo pienet erot todellisuuden ja profiilin välillä saattavat saada sinulle vääränlaiset ihmiset kiinnostumaan ja oikeanlaiset olemaan kiinnostumatta.
Yritä myös tutkia tarjotut profiilit kokonaan ja tehdä päätös selkeiden kriteerien perusteella, jotka oit rauhassa miettiny etukäteen.
Muutama karrikoitu esimerkki, älkää nauttiko palkokasveja nasaalisti. Ei vasemmalle vain siksi, että oli kuvassa väärän värinen paita tai väärän merkkinen auto. Ei myöskään oikealle pelkästään siksi että kuvien perusteella urheilullinen. Vasemmalle siksi, että tupakoi, jos itselle on tärkeää ettei puoliso tupakoi. Jos lapsitoiveet eivät kohtaa -> vasemmalle.
Mulla menee oikealle vain siksi, ettei ole mitään miksi lähtisi vasemmalle. Oon määrittäny/miettiny etukäteen ehdottomat kriteerit, joilla lähtee vasemmalle (esim tupakointi, etsii hetken hupia, poly/avoimessa suhteessa, tyhjä bio). Lisäksi jos liian moni ei-ehdoton kriteeri täyttyy, lähtee vasemmalle (esim tietyt kiinnotuksenkohteet, lyhyt bio, muutama kuviin liittyvä asia). Tiedän, ettei todellakaan ole ainoa tyyli eikä välttämättä oikea tyyli, mutta mulla on toiminut. Olen tehnyt mielestäni kattavan profiilin ja bio on useamman rivin. Toivottavasti vastapuoli toimii samalla taktiikalla eli perehtyy profiiliin eikä sarjaswaippaa oikealle.
Ei ole järkeä. Muualla on myös ihmisiä. Jos tietää mitä itse on ja missä se voisi olla. Joillekin kumppanista on enemmän haittaa kuin hyötyä, iloa, ellei ole todella sopiva. Osa esittää aluksi eri roolia ja muuttuu.
Ehkä profiilisi ei vastaa sinua vaan mielikuvaa itsestäsi. Ja ehkä tulkitset toisten ihmisten profiileja väärin, jos tapaamasi ihmiset ovat jotain aivan muuta kuin mitä olit toivonut.