Vanhojentansseissa uudet tanssit
Olipa ikävä yllätys vanhojen tansseissa. Enää ei esitetty perinteisiä tansseja kuin pari ja tilalla oli itse keksitty ronski esitys. Kiva siinä mummojen katsoa, kun pojat esittävät läimivänsä tyttöjä naamaan tai takapuoleen ja tytöt ruoskivat poikia. Sanoissa seksiä ja juomisesta. Oli yllätys, että omakin tytär suostui tuohon.
Onko muissa lukiossa vanhojen tansseista tullut po*noshow?
Kommentit (19)
Missä koulussa noin tapahtui? Useimmat koulut postaavar videoita tansseista. Joten kerro!
Wanhojen oma koreografioitu tanssi voi olla mitä vaan. Ihan koulukohtaista ja nuorten itse päättämiä tuollaiset pepunpuristelut.
Onhan tuota ollut jo vuosia. Itse en tiukkapipona edes odottanut mitään "salitansseja". Näin oli ainakin Etelä-Pohjanmaalla jo monta vuotta sitten.
Näkyy kasvaneen naapurin Maijalle viikset.
Mä en olisi ikinä lukiolaisena tanssinut vanhoja jos minun olisi pitänyt keikuttaa p*rsettä yleisönä olleiden vanhempien, isovanhempien ja muiden katsojien edessä. Onneksi meillä ei aikoinaan ollut mitään omaa tanssia.
wanha 2006
Vierailija kirjoitti:
Näkyy kasvaneen naapurin Maijalle viikset.
Maija olikin Matti.
Ei ole kiva muiden nuorten kannalta, jos äänekkäimmät päättävät että tanssitaan tuollaista. Tanssit pitäisi olla mukava eikä kiusallinen juttu kaikille osallistujille.
Vanhojen tanssit on tunkkainen jäänne menneiltä vuosilta. Hyvä että nuoret uudistavat tilaisuuden tähän aikaan.
Vierailija kirjoitti:
Missä koulussa noin tapahtui? Useimmat koulut postaavar videoita tansseista. Joten kerro!
En ole ap, mutta näitä tanssit taitavat olla ihan yleisiä nykyisin ainakin sen perusteella mitä YouTubeen videoita laitetaan. Muistelin omia vanhoja katsomalla videoita ja johan oli tanssit muuttuneet viimeisimmän tanssin osalta.
Vierailija kirjoitti:
Antaapa nuorten olla nuoria.
Tuskin tuo mukavaa kaikille nuorille on. Luultavasti tanssijoista osa suunnittelee tanssin ja loput joutuvat osallistuvat sosiaalisesta paineesta muiden mukana.
Se Oma tanssihan on Wanhoissa se kaikista odotetuin ja eniten harjoiteltu hetki. Siinä päästään revittelemään alun vanhistelun jälkeen.
Tämä selittääkin, miksi yhä useampi nuori haluaa nykyään jättää vanhojentanssit väliin. Ei kukaan normaali ihminen halua pervoilla vanhempiensa ja opettajiensa edessä.
Samassa koulussa, Vihervasemmistolan Ei-PS -lukiossa on tarjolla pelkkää tofua.
Vihervasemmistolan Ei-PS -lukiossa oli lisäksi ettei saa olla tyttö-poika -pareja vaan ainoastaan tyttö-tyttö, poika-poika pareja tai sitten useamman oppilaan polypalloja. Äänestäkää PS ettei tämä tule kaikkiin lukioihin!!!!
Eikä oo väliä jos tää ap:n juttu ei oo ollu missään oikeesti vaan asiat on jos siltä tuntuu. tofua ja pervoilua.
Eniten mua ihmetyttää, miksi valitaan tansseja, joissa pitää kontata tai heittää voltteja. Ei ole arvokasta, eikä vaatteet sovi tuohon.