Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Läimäytyksiä ja alistamista - yllättäen ja pyytämättä

Vierailija
04.02.2025 |

Tästä ei sovittu

Emilia alkoi harrastaa satunnaista seksiä pitkän parisuhteen jälkeen ja pettyi miesten käyttäytymiseen. Kymmenestä seksikumppanista neljä läimäytti häntä kasvoille, vaikka sellaisesta ei ollut yhdessä sovittu.

Ensimmäinen läimäytys oli shokki, nelikymppinen Emilia kuvailee.

Emilia oli tavannut miehen deittisovelluksessa. He olivat kirjoitelleet ja sopineet, että tapaaminen voisi johtaa seksiin, jos molemmista siltä tuntuisi.

Treffit sujuivat hyvin ja etenivät seksiin. Sitten tapahtui jotakin, mihin Emilia ei ollut varautunut: mies löi häntä kesken seksin yllättäen avokämmenellä kasvoille.

Se tuntui ihmisarvoon käyvältä ja todella henkilökohtaiselta. Se tuli niin yllättäen, ja tuntui, että hän halusi jollain lailla näyttää minulle, alistaa. Seksi loppui siihen, Emilia kertoo.

Sittemmin Emilialle on valjennut, että läimäyttäjä ei ollut yksittäistapaus.

Emilia on harrastanut noin puolen vuoden sisällä seksiä kymmenen miehen kanssa, ja heistä peräti neljä on läimäyttänyt häntä seksin yhteydessä kasvoille lupaa kysymättä.

Emilia kuvaa myöhempiä läimäyksiä ennemminkin kokeileviksi läpsäisyiksi kuin suoranaisiksi iskuiksi. Silti miesten olisi pitänyt kysyä, haluaako hän tulla läpsityksi, Emilia huomauttaa.

Emilia ei esiinny jutussa aiheen arkaluontoisuuden vuoksi omalla nimellään. Hänen henkilöllisyytensä on toimituksen tiedossa.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
04.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Emilia on elänyt valtaosan aikuisiästään pitkässä parisuhteessa. Kun suhde jokin aika sitten päättyi, Emilia halusi selvittää, mistä kaikesta hän oli jäänyt parisuhteensa aikana paitsi.

Emilia loi profiilin useampaan deittisovellukseen ja mainitsi esittelytekstissään etsivänsä intiimiä seuraa ilman sitoumuksia.

Mätsejä ja tykkäyksiä tuli Emilian mukaan paljon. Miehet olivat noin 3040-vuotiaita.

Kymmenen seksikumppanin jälkeen Emilia päätti kuitenkin lopettaa sovellusten käytön. Hän koki, että monet miehet eivät välitä satunnaisessa seksissä kumppaniensa hyvinvoinnista.

Haluan, että toinen ottaa minut ihmisenä huomioon, että hän haluaa, että minulla on hyvä ja turvallinen olo. Se on kiihottavaa, Emilia sanoo.

Jos seksissä ei tule sitä ihmisten välistä kohtaamista, sitten voi yhtä hyvin runkata yksinkin.

Vierailija
2/13 |
04.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erityisesti Emiliaa on jäänyt vaivaamaan se, että monet miehet tuntuvat ottavan seksitapoihinsa vaikutteita väkivaltaisesta ja naisia alistavasta pornosta.

Emilia huomauttaa, ettei hän vastusta BDSM:ää eli suostumukseen perustuvaa eroottista sadomasokismia.

Emilian mukaan hänen tapaamiensa miesten käyttäytymisellä ei kuitenkaan ollut mitään tekemistä BDSM:n kanssa. BDSM perustuu luottamukseen ja molemminpuoliseen suostumukseen, Emilia huomauttaa.

Monet rajummasta seksistä kiinnostuneet miehet eivät kysyneet alistaviin tekoihin hänen suostumustaan.

En ollut varautunut siihen, että lyödään avokämmenellä kasvoille, etenkään ilman suostumusta.

Yksi Emilian seksikumppaneista alkoi kuristaa häntä kesken seksin kysymättä tekoon lupaa. Eräs mies puolestaan käytti Emiliasta seksin aikana hyvin halventavaa ilmaisua.

Emilian mukaan pornosta imetyt vaikutteet näkyivät jo joidenkin miesten ennen treffejä lähettämissä viesteissä.

Moni miehistä esimerkiksi tiedusteli etukäteen, pystyykö hän ejakuloimaan. Naisen ejakulaatio on suhteellisen harvinaisena pidetty ilmiö, joka on tullut monille tutuksi etenkin pornosta.

Toinen Emiliaa häiritsemään jäänyt epäkohta oli miesten suhtautuminen suojautumiseen. Emilia ilmoitti jo viestittelyvaiheessa edellyttävänsä kumppaneiltaan suojautumista.

Silti Emilia laski olleensa yhdeksässä tapauksessa kymmenestä se, joka otti ennen seksiä kondomin käytön ja seksitautiriskin puheeksi. Osa miehistä tuntui vähättelevän suojautumisen tarpeellisuutta ja toivoi suojaamatonta seksiä.

Törmäsin esimerkiksi siihen perusteluun, että kun minulla on hormonikierukka, en voi tulla raskaaksi.

Yksi miehistä asetti kondomin paikoilleen vasta yhdynnän alettua, vaikka kondomin käytöstä oli sovittu ennen seksiä.

Jos kondomin käytöstä on sovittu yhdessä, sen pois jättäminen ilman toisen osapuolen suostumusta on nykyisin rikos.

 

Emilialla on ollut satunnaisesta seksistä hyviäkin kokemuksia. Yhtä seksikumppaniaan hän tapaa edelleen silloin tällöin. Tähän ihmiseen Emilia kokee voivansa luottaa.

Hänen kanssa ei ole koskaan tuntunut siltä, että suostumuskeskustelu ja turvallisuus olisivat vain minun vastuullani.

Muuten Emilia kertoo hoitavansa seksin tällä hetkellä yksin. Satunnaisista kohtaamisista hän on saanut tarpeekseen.

Seksi on parhaimmillaan leikkiä ja hauskanpitoa, mutta se vaatii luottamuksen eikä sitä rakenneta tyhjästä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
04.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rajun seksin uskotaan yleistyneen

Emilian kokemukset kuulostavat tutuilta, kertoo Raiskauskriisikeskus Tukinaisen johtava kriisityöntekijä Johanna Linner Matikka. Tukinainen tarjoaa keskusteluapua ja juridista neuvontaa seksuaaliväkivallan uhreille.

Tukinaiseen tulee Linner Matikan mukaan usein puheluita, joissa asiakkaat, pääosin naiset, kuvaavat vastaavantyyppisiä tilanteita.

Tyypillisesti seksi on alkanut yhteisymmärryksessä, mutta seksikumppani onkin alkanut esimerkiksi kuristaa tai läpsiä aivan yllättäen.

Kuka tahansa meistä voi inhimillisesti asettua siihen, että miten hämmentävää on, kun kaikki etenee ensin ihan mukavissa merkeissä ja yhtäkkiä seksiin tulee väkivaltaisia, uhkaavia ja ei-toivottuja piirteitä.

Linner Matikka on huolissaan erityisesti seksielämäänsä aloittavista nuorista.

Heidän seksielämänsä joutuu heti väärälle uralle, kun ensimmäinen ihastuksen kohde alkaa läimiä tai kuristaa. Siihen sekoittuu tosi paljon tunteita: toisaalta on ihastunut, ja toisaalta seksistä on ylipäätään vaikea puhua. Voi olla, että he kuvittelevat, että tällaista pitää vain sietää.

Linner Matikka uskoo, että väkivaltaisia vaikutteita saadaan etenkin valtavirtapornosta.

Lisäksi monet nuoret miehet altistuvat esimerkiksi Andrew Taten kaltaisten somevaikuttajien naisvihamieliselle sisällölle. Linner Matikka uskoo, että naisvihamieliset asenteet saattavat heijastua siihen, miten miehet kohtelevat naiskumppaneitaan.

Vierailija
4/13 |
04.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhdysvalloissa ja monissa Euroopan maissa on keskusteltu viime vuosina niin sanotun rajun seksin yleistymisestä. Ilmiöstä on saatu viitteitä joissakin kyselytutkimuksissa.

Selitykseksi on tarjottu muun muassa juuri pornoa. Pornossa rajut otteet ja alistaminen kohdistuvat tutkimusten mukaan useammin naisiin kuin miehiin.

Sukupuolittunut kaava näkyy kyselytutkimusten mukaan myös ihmisten seksitavoissa: naiset ovat rajummassa seksissä useammin passiivisessa ja miehet aktiivisessa roolissa.

Turvallisesti toteutettu raju seksi ei itsessään ole ongelma, jos siihen on kaikkien osapuolten suostumus ja ennen seksiä sovitaan esimerkiksi rajoista ja turvasanasta.

Vaikuttaa kuitenkin siltä, että moni joutuu nykyisin kohtaamaan rajuja otteita vasten tahtoaan. Helsingin Sanomat kirjoitti viime keväänä siitä, kuinka erityisesti nuoret tytöt raportoivat vastentahtoisesta kuristamisesta.

Yhdysvaltalaisille yliopisto-opiskelijoille tehdyssä, vuonna 2021 ilmestyneessä kyselytutkimuksessa puolet kuristetuksi tulleista kertoi, ettei heiltä ollut koskaan kysytty tekoon suostumusta tai sitä oli kysytty vain joskus.

Sexpo-säätiön hallituksen puheenjohtaja, suostumuskysymyksiin perehtynyt juristi Anni Karnaranta arvioi, että ongelmien taustalla on kunnollisen seksuaalikasvatuksen puute.

Jos on mieltynyt niin sanotusti kovaotteisempaan seksiin, seksikumppanin suostumus esimerkiksi läpsimiseen tai kuristamiseen on varmistettava Karnarannan mukaan etukäteen.

Se on tärkeää paitsi toisen koskemattomuuden ja rajojen kunnioittamiseksi, myös siksi, etteivät teot tulisi myöhemmin tarkasteltaviksi rikoslain luvuissa 20 tai 21 tarkoitettuina rikoksina.

Suostumuksen varmistaminen ja toisaalta omien toiveiden ja rajojen selkeä ilmaiseminen on Karnarannan käsityksen mukaan monille edelleen vaikeaa.

Opetussuunnitelmassa pitäisi turvata se, että seuraavat sukupolvet saisivat laadukkaan ja mahdollisimman monipuolisen seksuaalikasvatuksen.

Se ei tosin paikkaa puutteita aikuisten seksuaalikasvatuksessa, Karnaranta huomauttaa.

Sitä ei tiedetä, miten yleistä rajujen otteiden kohteeksi joutuminen ilman suostumusta Suomessa on. Karnaranta kertoo käyttäneensä itsekin deittisovelluksia kahdeksan vuotta, eikä hän ole törmännyt Emilian kuvaamaan ilmiöön.

Arvostan tosi paljon kohtaamisia, joita olen saanut sovellusten kautta.

Vierailija
5/13 |
04.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
6/13 |
04.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä sekopää haluat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
04.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Arvotaan Tinderistä 10 miestä ja näistä 4 läimäyttää yllättäen kasvoihin. Kuulostaa erikoiselta.

Vierailija
8/13 |
04.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa kyllä hurjalta määrältä suhteessa otantaan. Mutta kyllä mä uskon. Ihan loogista, jos kaikki oppi on pornosta. Ahdistavaa!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
04.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sexpo vaihteeksi esillä! He ovatkin erinomaisen  hyvä esimerkki nykyisestä luokattomasta seksuaalikasvatuksesta. Haluaisivat lapsinuket pedofiileille, teini-ikäiset anaalitappiostoksille ja eettinen johtajansa tuomitaan oikeudessa seksuaalirikoksesta. 

Vierailija
10/13 |
05.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpa huolestuttava ilmiö. Varovainen pitää olla seuransa valitsemisessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
05.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo ehkäisystä mankuminen! Jatkuvasti sai vääntää, että onko pakko käyttää kumia. Ja selitykset oli, että "ei mulla oo mitään tautia" ja "mä en pane ketään epäilyttävää ilman kumia". Päällepäinhän sen näkee onko tauteja vai ei... Lopulta aloin sanoa miehille, ettei mulla ole ehkäisyä niin loppui se rutina. 

Vierailija
12/13 |
05.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä ole esimerkiksi nykyisten kolmi-nelikymppisten, saatikka vanhempien, seksuaalikasvatusta juurikaan aikoinaan hoidettu. Sillä on varmasti osasyynsä näihin.

 

m37

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
05.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa olla keksitty juttu, tai sitten Emilia harrastaa vain lähi-idän miehiä.