Kotirintama varautuneemmaksi, niin Suomi on yhä vahvempi
Suomi on hyvin varautunut, mutta kansalaisten olisi syytä varautua paremmin esim kotivaralla. Mitä vahvempia ja kriisinkestävämpiä olemme, sitä epätodennäköisemmin kukaan hyökkää tänne.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a7f8f763-1615-47e4-942a-db681dbb4…
Politiikka
Lähteet: Venäjä pystyisi hyökkäykseen Natoa kohtaan noin viikossa
Pääministeri Petteri Orpo varoittaa, että Venäjä saattaa testata Naton 5. artiklaa. Lähteet arvioivat, että Venäjä pystyisi hyökkäykseen noin viikossa.
Jos Venäjä testaisi Naton 5. artiklaa, puolustusliiton vastatoimia johtaisi Euroopan joukkojen komentaja Christopher G. Cavoli. evelina carborn
Tekijän kuva
Lauri Nurmi
Tänään klo 21:01
Pääministeri Petteri Orpo (kok) antoi sunnuntaina poikkeuksellisen varoituksen.
Orpo arvioi, että Venäjä saattaa testata hyökkäyksellä puolustusliitto Naton 5. artiklan pitävyyttä ja toimivuutta.
Ajatus siitä, että Venäjä lähtisi Ukrainan jälkeen testaamaan Natoa ja Naton 5. artiklaa, on täysin mahdollinen, Orpo painotti Pääministerin haastattelutunnilla Radio Suomessa.
Valtionjohto ei ole kertonut aiemmin julkisuudessa yhtä suoraan, että Suomi pitää Venäjän hyökkäystä Nato-maihin realistisena mahdollisuutena.
Pääministeri ei anna näin suoria julkisia varoituksia, ellei turvallisuustilanne ole hyvin vakava.
Venäjän hyökkäyssodasta huolimatta Suomeen ei kohdistu välitöntä sodan uhkaa, tasavallan presidentti Alexander Stubb arvioi uudenvuodenpuheessaan.
Stubb on puolustusvoimien ylipäällikkö.
Huomio kannattaa kiinnittää aikamääreeseen välitön.
Lyhyt aika tarkoittaa Puolustusvoimien operatiivisessa suunnittelussa enintään viikkoa, noin 37 vuorokautta.
Yllätyshyökkäyksen vaara
Venäjällä arvioidaan olevan kyky toteuttaa noin viikossa hyökkäys jotakin Nato-maata tai useampia Nato-maita vastaan.
Kyse ei ole siitä, jos Venäjä hyökkää, vaan siitä, milloin he yrittävät hyökkäystä. On varmaa, että he yrittävät yllättää meidät. Yllättäminen on osa Venäjän strategista kulttuuria, Nato-lähde kertoi IL:lle joulukuussa.
Jos Venäjä testaisi Naton 5. artiklaa aloittamalla hyökkäyksen Viroon, Latviaan, Liettuaan, Suomeen ja Gotlantiin tai joihinkin näistä alueista hyökkäystä edeltäisivät esimerkiksi sabotaasit energiaverkkoihin ja tietoliikenneyhteyksiin.
Näin herätettäisiin levottomuutta väestössä ja vaikeutettaisiin puolustautumista.
Orpon suomalaisille ja muiden Itämeren Nato-maiden kansalaisille antama varoitus ei ole yllättävä, vaan pikemminkin se on välttämätön, jotta ihmiset pystyvät henkisesti varautumaan poikkeusolosuhteisiin. Tätä lähteet korostavat.
Välitön uhka tarkoittaa siis alle viikkoa, 3 - 7 vrk. Väliviiva puuttui. Eli välitöntä uhkaa ei ole.