Uusi opetussuunnitelmađ€đ€
Jenkit ja muu maailma ei ole luopunut perusopetuksesta ja seikasta, ettÀ aikuinen opettaja on auktoriteetti. Sir... ei etunimiÀ ja kaveraamista.
Puutuin tĂ€hĂ€n digiloikan ja kaikenmaailmanperseilyhankjeiden kiwaaaaa huvipuisto meininkiĂ€, mitĂ€ nuoret opet harrastavat, aikana. Olin hankala, kun en kehittynyt muotivirtauksiin. đ€đđđđđđPitĂ€kÀÀ pazkottu tunkkinne!
Otettiin vastaan aasialainen joukko tutustujia ovet auki, otettiin vastaan ilmaiset lÀppÀrit ja digiloikattiin kuuseen kapsahdettiin katajikkoon. Muu maailma katsoi sivusta hölmölÀÀ ja poimivat rusinat pullista: pysytÀÀn perusasioissa.
Suomi on myyty ihmiskoelaboratorioksi. TÀssÀ tulos. Ollaan keltaisessa nesteessÀ.
Kohta kaivataan elÀkkeeltÀ NE OIKEAT opettajat takaisin neuvomaan aivopestyjÀ sateenkaari-nykynössöjÀ, kun tehdÀÀn jÀlleen "UUSI ULJAS" opetussuunnitelma. Tai mikÀ pahinta: ostetaan jenkeiltÀ opetussuunnitelma ja koululaitosmeiniki vartioineen ja hallpass-ohjeineen.
Kun kaikki muukin on jo niin suurta koululaitosta ja "elama on niin perin amerikkalaista, niin amerikkalaista"
đđđđđđđđđđđđ
Kommentit (2)
"Aldous Huxleyn vuonna 1932 ilmestynyt Uljas uusi maailma on George Orwellin Vuonna 1984 -teoksen ohella 1900-luvun tieteiskirjallisuuden kulmakiviÀ. Tieteen ja kulutusyhteiskunnan kehitys on pitÀnyt huolen siitÀ, ettÀ Huxleyn dystopia on yhÀ kutkuttavan ajankohtainen."
Alex H. Kirja on ajankohtainen.