Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko Englannissa asunnoissa kylmää ja kosteaa?

Vierailija
23.01.2025 |

Jos on niin miksi eivät rakenna parempia lämpimiä asuntoja? Pitäskö minun suomalaisen mennä sinne vähän neuvomaan? 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
23.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole, pitikö tämäkin asia tulla Suomesta asti selittämään?

Vierailija
2/6 |
23.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdottomasti kannattaa mennä auttamaan poloisia, ottavat varmasti mielellään vauvafoorumin asiantuntijan neuvot vastaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
24.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olemme saksalaissuomalainen perhe. Mieheni työn antamissa rajoissa olemme lastemme kanssa asuneet - Suomen ja Saksan lisäksi - Espanjassa, Turkissa ja Englannissa. Ja kyllä: kylmin ja kostein asunto oli Englannissa. Missään murjussa emme koskaan ole asuneet, sen mieheni tulotaso on taannut. Taso Englannissa on vain surkea.

Tänä vuonna lähtee esikoinen koulutielle ja asumme taas Saksassa, missä kaikki on hyvin 😊

Vierailija
4/6 |
24.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylmin ja kostein asunto ikinä: kaksio, Helsinki, sietämätön tuuli (ilmanvaihto) ja aivan hemmetin kylmää. Briteissäkin tarkeni paremmin.

Vierailija
5/6 |
24.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niissä vanhoissa, viktoriaanisissa asunnoissa usein on. Uusissa ei. Mutta britit ei yleensä edes tykkää suomalaistyyppisen lämpimistä asunnoista. Seurustelin itse britin kanssa, ja täällä Suomessa hän aina valitti, että on hankalaa kun sisällä on T-paitakeli ja ulkona kylmä, niin joutuu jatkuvasti vaihtelemaan vaatteita, kun sisällä tulee talvivaatteissa liian kuuma ja ulkona taas sisävaatteissa kylmä. Hänestä oli paljon kätevämpää, kun ulko- ja sisälämpötilan ero ei ollut niin kova, ja että sisälläkin esim.villapaita on sopiva vaate.

Vierailija
6/6 |
24.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulisi, että sielläkin alkaa rakentamisen taso pikkuhiljaa kääntyä paremmaksi, varsinkin kun sään ääri-ilmiöt voimistuu ilmastonmuutoksen vaikutuksesta. 

Sehän ei toki auta 60-luvulla rakennetussa entisessä counsil housessa asuvaa, home kasvaa ja talvisin vetää ikkunoista. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kuusi