Mistä saisin tietää millaista kaappia vihaamani naapuri käyttää mölyynsä?
Kyseessä on siis seinänaapuri ja asumme kerrostalon yläkerroksissa. Meillä on ollut paljon riitaa naapurin melusta aikaisemmin ja nyt se on sitten keksinyt laillisen tavan häiriköidä käyttämällä ehkä maailman meluisinta kaappia. Se melu johon herään ilman korvatulppia nukahdettuani kuulostaa hengareilta kaapissa mutta melu on ihan järkyttävän kova. Kaappi on siis ehkä metallia. Miten voisi vakoilla että saisin hankittua samanlaisen mölylähteen kostoksi. En ehkä näe postiluukusta(on poistanut sen käytöstä ja liian suuri riski että joku huomaa vakoilun) mutta meillä on viereiset ikkunat. Vastapäätä on talo enkä kehtaa kysyä sieltä ketään vakoilemaan puolestani vaikka mieli tekisi. Vastapäisessä talossa ei ole rappukäytävän ikkunoita suuntaamme.
Kommentit (15)
Kerrostalossa näköjään alkaa kaikilla viheltää korvien välissä.
Nauhota ääni jos on toistuvaa ja vie taloyhtiön hallitukseen. Ainoa laillinen keino.
Miksi aloitte riidellä, ettekö kumpikaan osannut keskustella.
Hanki sellainen kaleidoskooppi vai oliko se periskooppi. Se peili vekotin jolla näkee kulman taakse. Sillä katsot naapurin ikkunasta omasta ikkunasta kurottamalla. Sen skoopin pitää olla tarpeeksi pitkä siihen.
On yritetty keskustella. Koska en voi keskustella kanta-astujan,aina huutamalla puhuvan, roskaa käytävässä säilyttävän, remonttia sunnuntaisinkin pitävän ja sitä puoli vuotta venyttävän idiootin kanssa ilman että saan halvauksen. Olen jatkuvasti tehyt valituksia mutta ei tuo opi.Keksii vasn aina jonkin uuden tavan kiusata. T: aloittaja
Rahalla saa mitä vaan. Lahjo parilla tonnilla joku naapuritalosta päästämään luokseen kiikaroimaan. Osta joku cia:n tekolintu jossa on kamera tai kouluta oma varis jonka seurantapantaan laitat kameran😁
Np ostat vaan jonkun metallisen kaapin. Ei oo noin vaikeaa. Rumia ne kyllä on.
Yllättävän kalliita metallikaapit kyllä on. Ja rumiakin silmääni, kun oma sisustus on lähinnä antiikkinen. T:aloittaja
Laita hyvällä bassolla varustettu kaiutin seinää vasten josta melu tulee?
Joo voisi. Mutta ongelma on siinä ettei noin voi tehdä yöllä kun naapuri mölisee kaappinsa kanssa, koska bassosta tulee jo häätö.
Ootko joku autisti? Miks pitäis olla just samanlainen kaappi🤭
Olisko joku kirurgin piuhakamera hyvä? En kyllä tiedä miten saat sen ikkunasta ulos huomaamatta. Ehkä yöaikaan?