Sairaslomasta
kertokaas nyt viisaammat miten menee. Jos minulla on kesken päivää ennalta tiedetty leikkaus, niin sehän pitää tehdä omalla ajalla. mutta miten loppupäivä leikkauksen jälkeen jos lääkäri kirjoittaa sairasloman. Meneekö sekin miinukselle?
Kommentit (11)
heinoa olisi jos jollain faktaa aj vaikka jotain pykälää. Täytyy maanantaina tarkistaa liitosta. Kun tuntuu ihan hassulta, että lääkärintodistuksella ei saa sairastaa. ja toisaalta ei saa mennä töihinkään.
mutta kun tällainen lörppö kertoo työkavereille kaikki asiat. ja kaikki tietävät että toimenpide tehdään vasta puolenpäivän aikaan. ja ehtisin hyvin töihin aamuksi. siis kyse hyvin pienestä leikkauksesta.
Enkä kyllä enää kehtaa valehdella kellonaikaa.
Jos esim. kauneusleikkaus tai silmien korjausleikkaus, niin koko aika on omaa aikaa.
Jos taas vaikka sappileikkaus, niin sitten normaali sairausloma.
Sai kaksi tai kolme päivää sairaslomaa ja ne oli palkatonta. Kauneusleikkaus, jossa kävi vielä yksityislääkärillä.
Ei siis työterveyslääkärin sairaudenhoitoa.
Kai sä nyt ap osaat päätellä leikkauksesta mihin se lasketaan?
Esim. joku terveyden kannalta oikeasti vaativa leikkaus, oletko työkykyinen aamupäivän jos leikkaus on klo.14? Tuskin! Eiköhän se lääkäri kirjoita sairaslomaa koko päivälle ja lääkärin lapulla ei tarvitse enää mitään kysellä.
tällöin saikkutodistuksessa Z -koodi. Sama pätee yleisesti sairaslomiin jos todistuksessa Z -koodi niin saikku on palkatonta. Tälläisiä ei äkillisiä sairauksia on mm. masennus.
Etukäteen suunnitelluista leikkauksista saat sairaslomaa mutta se on palkatonta
tällöin saikkutodistuksessa Z -koodi. Sama pätee yleisesti sairaslomiin jos todistuksessa Z -koodi niin saikku on palkatonta. Tälläisiä ei äkillisiä sairauksia on mm. masennus.
perustele, perustele, hei oikeesti
Vai etukäteen suunniteltu leikkaus palkaton.
Justjoo. Kyllä palkka juoksi kohdunpoiston jälkeen sairauslomalla ihan normaalisti.
Ja kyllä olen tosiaan leikkauspäivän ollut aina saikulla. En tosiaan ole mennyt töihin. Jos on ollut kyse esim. luomenpoistosta niin aamun tehdyt tunnit on olleet palkalliset ja jos tikkien irtoamisen vuoksi ei ole pystynyt olemaan töissä niin loppupäivä saikulla,
eli menet sovitusti sairaalaan leikkaukseen ja leikkaus tehdään sit saa lomaa sen mukaan mikä on tarve ja kyllä se alkaa siitä leikkuspäivästä
kuka käskee sanoo mikä kellon aika se on niin työnantajalle
kyllä mä oon ainakin vaan ilmoittanut päivän et silloi leikataan ja en tule ja yleensä tietää jo etukäteen paljon leikkaus vaatii toipumis aikaa eli kerron et lääkäri esim sanoi et pari viikkoa menee
ja heti kun herään ja kykenen viimeistää seur aamuna ilmoitan mitä sairaslomaa on tullut
eli eihän kukaan oikeesti tiedä mihin aikaan leikataan
voit olla ekana jonossa ja mennä sairaalaan aamusta klo 7 ja sit tulee henekk uhkaavia leikkuksi aeteen ja pääsetkin vassta klo 14 saliin
niin sitä sä siis varmaan teet työt jälkik'teen ne aamun tunnit niin vai
hei haloooooooooooo