Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kysymys tai toinen kissanomistajille

Vierailija
30.12.2024 |

Kuinka kauan teillä kestää pestä kissanhiekkalaatikot + wc, jos laatikoita on taloudessa enemmän kuin yksi tai kaksi?

Mitä kissanhiekkaa käytätte teillä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En pese kuin pari kertaa vuodessa. Kissoilla on omat privaatti laatikot. Eivät käy kuin omissaan. Siivoan laatikot aamuin illoin, silloin paakut ei ehdi hajota eikä loota likaantua. 

Hiekka on Compact care ja ever clean. 

Vierailija
2/4 |
30.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laadukas paakkuuntuva hiekka on halvinta. Sitä kuluu todella vähän eivätkä paakut murene poistettaessa jolloin jäljellä oleva hiekka pysyy puhtaana. Paras hinta-laatusuhde tällä hetkellä Racinel-merkkisessä jos ostaa kerralla vähintään 4*15kg säkin setin (toimitetaan yleensä ilmaiseksi kotiovelle)

Hiekkalaatikot pitää pestä muutaman kerran vuodessa koska kertyyhän pohjalle aina lopulta likaa. Laatikoita pitää olla vähintään yhtä monta kuin kissojakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi kissaa, käyttävät nykyään yhtä isoa kulmavessaa. Noin parin viikon välein vaihdan hiekan ja pesen laatikon. Käytössä kristallihiekka, joka imee itseensä lirut. Isommat tuotokset otetaan pois tietty sitä mukaa, kun niitä tulee.

Vierailija
4/4 |
30.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laatikoiden pesu ei ole mikään ihmeempiä juttu, vaan noudattelee kissatalouden muita puhtauskäsityksiä, ajattelisin. Vaikka hyvä hiekka imeekin eritteet hyvin, kyllä pissaa reunoille ja pohjaan myös menee. Siltä pohjalta on hyvä harkita: hiekan laadusta riippuu kyllä, mutta 1-2 viikkoa olisi sopiva väli. Jotkut siivoavat koko homman joka päivä, jolloin toki halvempikin hiekka riittää.