tuuli ja laivallaoleminen
Tulen tosi helposti merisairaaksi.
Nyt ilmatieteen laitoksen netissä kerrotaan, että merellä on kovan tuulen varoitus. Alkaen 14m/s. Onko se paljon? Minkälaisella tuulella laiva alkaa keikkumaan?
Miksei missään ole sellaista palvelua, että voisi tsekata ennen matkalle lähtöä, onko odotettavissa pahoinvointia vai ei??
Kiitos vastauksista etukäteen!
Kommentit (8)
ja minkä välin seilaat? Kyllä netistä löytyy ennusteita aivan lähivuorokaudelle, mutta sitä netissäkään ei tiedetä, onko odotettavissa pahoinvointia vai ei.....
Postafen tabletti ennen kuin astut laivaan, niin ei tarvitse miettiä....
paha olo vaiko ei. Mun paras ystävä tulee helposti merisairaaksi, mutta vaikka viimeksi laivalla ollessa paatti keikkui aika tavalla, hän ei jostain syystä tällä kertaa tullutkaan pahoinvoivaksi.
seilailen Tukholmaan. Ahdistavaa tämä reissailu kun tietää jo etukäteen että tulee vietettyä yö pää pöntössä. Jos ei laiva ei keinu ihan hulluna niin en voi pahoin. Enkä lainkaan osaa sanoa, minkälaiset tuulet keikuttelee pahoinvointiin asti.
Saako tuota Postafenia reseptivapaasti?
Itse olen ollut tuollaisella ja pahaa teki.
seilailen Tukholmaan. Ahdistavaa tämä reissailu kun tietää jo etukäteen että tulee vietettyä yö pää pöntössä. Jos ei laiva ei keinu ihan hulluna niin en voi pahoin. Enkä lainkaan osaa sanoa, minkälaiset tuulet keikuttelee pahoinvointiin asti.
Saako tuota Postafenia reseptivapaasti?
olla pää pöntössä! Postafenia saa vapaasti apteekista, on toiminut mulla loistavasti! Jos lähdet Turusta, niin täydellisen avomeren osuus on tosi vähäinen, ei edes ole paha vaikka tuulisikin. Iso laiva lisäksi on aika vakaa.
ei taida olla pelkoa keinumisesta :D
Ryskyttää vain, joten nukkuminen saattaa häiriytyä riippuen siitä, missä hytti on.
Tässä maaliskuun alussa laivalla ollessa keinui niin paljon, että mursin jalkani ja nyt kökin kotona kinttu paketissa. Koko paatti oli monta tuntia myöhässä kovan vastatuulen vuoksi.
Hae apteekista matkapahoinvointilääkkeet ja ota hyvissä ajoin ennen lähtöä.