Onko 4-5 vuotta hyvä ikäero lapsilla?
Hyviä ja huonoja puolia? Esikoinen on nyt 3v ja vasta nyt alamme ajatella että toinenkin voisi tulla. Halusimme että esikoinen saa olla rauhassa pieni eikä tarvitse vauvan kanssa kilpailla huomiosta heti alkuunsa. Moni taas on ihmetellyt kun ei tehty toista putkeen, se on kuulemma helpointa? En tiedä. Kertokaa omia ajatuksianne?
Kommentit (12)
Tuohan on tosi hyvä ikäero. Isompi lapsi ymmärtää jo asioita eikä ole niin helposti kovin mustasukkainen.
Mulla esimoinen oli melkei 5 v ja oli tyttö. Sitten syntyi hänelle veli. Aluksi tytär oli vähän mustis, mutta alkoi sitten hoidellä vauvaa ja olikin todella hyvä hoitaja. Hän sai myös päättä veljelleen nimen, ja tämä oli hänelle tärkeää.
Vähäni sompina pikkuveli oli oikea kiusanhenki, mutta paljon vanhempana sisko osasi antaa sopivasti takaisin. Ovat nyt aikuisia ja ihan kavereita ovat.
Just kun pääset vaipparallista eroon niin aloitat alusta, no kukin tyylillään.
Vierailija kirjoitti:
Just kun pääset vaipparallista eroon niin aloitat alusta, no kukin tyylillään.
Itse taas nimenomaan koen, että on helpompaa yksi vaippaikäinen kerrallaan.
Vierailija kirjoitti:
Just kun pääset vaipparallista eroon niin aloitat alusta, no kukin tyylillään.
Ap kyseli myös huonoja puolia, joten miksi pitää alapeukuttaa?
En tiedä kenelle on helpointa... Itselle taas oli vaikeampaa, kun oli 2 pientä samaan aikaan. Toisella alkoi paha uhmaikä ja toisesta kuoriutui yliutelias taapero... Ai että, muistan kuinka olin välillä helisemässä ja mieluiten hoidettiin kauppareissutkin niin, että vain 1 lapsi mukana tai ilman lapsia... Kolmas tuli sitten 4 vuoden ikäerolla keskimmäiseen ja PALJON helpompaa.
Meillä ekat lapset ikäerolla 1v 4kk. Ei enää ikinä :,D ihan järkyttävää säätämistä ja väsymystä.
Seuraava syntyi kun vanhemmat oli 5v ja vajaa 4v, kaikki mennyt loistavasti. Isot oli niin isoja, puki, söi, kävi vessassa itse jne. Pystyivät ulkoilemaan omassa pihassa kaksin. Nukkuivat yön. Ja heidän kanssa pystyi touhuamaan vaikka oli vauva mukana.
Mahdollinen kuopus syntyy kun muut lapset melkein 9, 7 ja vajaa 4.
Minulla on omat lapset vuoden ikäerolla. Olihan se alkuun rankkaa, mutta tykännyt olen. Heistä oli toisilleen seuraa jo hyvin nopeasti. Ja edelleen ovat toki kavereita ja muutenkin heidän kaveripiiri on osittain sama. Kohta teinejä siis.
Itselläni sisarus on 5 vuotta vanhempi ja ei lapsena juuri yhdessä leikitty. Toinen sisarus on pari vuotta nuorempi ja hänen kanssaan oltiin läheisempiä. Näin aikuisina ollaan kyllä hyvin väleissä kaikki.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Just kun pääset vaipparallista eroon niin aloitat alusta, no kukin tyylillään.
Ap kyseli myös huonoja puolia, joten miksi pitää alapeukuttaa?
Tuollainen "kukin tyylillään" on yleensä ylimielinen tokaisu. Olisit jättänyt sen pois.
Varmaan ihan ok. Me halusimme kyllä lyhyemmällä ikäerolla, että on kertarytinällä sitten se pikkulapsiaika takana, ja meille sopi se ratkaisu. Lasten ikäero vuosi ja 9 kk.
Iso lapsi stressaantuu pienen huudosta ja kiljumisesta ensimmäiset vuodet. Että tiedä sitten. Ja jokainen lapsi vaatii paljon huomiota myös se eka.