Mikähän tuolla 1-luokkalaisella on kun luki ja osasi uskonnon
kokeeseen täällä kotona, mutta sitten kuitenkin kokeesta tuli vain 7pist/13pist.
Ja matematiikkakin sujuu ongelmitta paitsi sitten kokeessa jää aina 2-2,5pist vaille siitä täydestä (30) ja virheet on silkkaa huolimattomuutta jopa niin että oikea vastaus jo näkyy laskun kuvasarjassa hänen tekemänään mutta sitten varsinaiselle vastauskohdalle laittaakin toisen numeron siitä tehtävästä.
Ihmetyttää vaan vaikkei vakavaa, kaiketi, olekaan.
ps. onko teidän 1-luokkalaisilla ollut uskonnon koe jossa ei saanut olla kirjaa mukana vaan piti päntätä esim maailman eri uskonnoista ym(luterilaisuus, islam, katolilaisuus, ortodoksit, jehovat) kappaletta?
Kommentit (6)
Ja anna lapsenkin relata. Jos kerran osaa, niin mitä väliä jos ei ole täysiä?
mm todistuksen arvioinnit pitkälti noihin koeasioihin ja siihen miten ne menevät.
ap
Ja anna lapsenkin relata. Jos kerran osaa, niin mitä väliä jos ei ole täysiä?
mm todistuksen arvioinnit pitkälti noihin koeasioihin ja siihen miten ne menevät.
ap
Ja anna lapsenkin relata. Jos kerran osaa, niin mitä väliä jos ei ole täysiä?
En vain osaa ajatella niin ettei 1-luokan arvioinnilla olisi mitään väliä..
Ja mietin antaako tämä kenties osviittaa tulevasta..
Täysiä pisteitä ei tietenkään tarvitse saada, mutta tuo huolimattomuus tai mitä tuo nyt onkin, ärsyttävää yhtä kaikki.
Ja vaikkei saisi verrata niin väkisinkin tulee mieleen ettei 3-luokkalaisella ole ollut koskaan vastaavia kämmejä.
ap
miinuslaskuissa joita samassa syssyssä useampi kappale ja kaikki muut oikein paitsi se yksi.
15-8=7 ja muksu laittanut siihen 8.
Ja muut vastaavat ympärillä oikein.
Ja paljon "haastavammatkin" oikein eli esim ne missä pitää päätellä mitä lukua jokin kuva tms tarkoittaa.
Ehkä pieni juttu, mutta alkanut imetyttämään, olishan se kiva että saisi jopa täysiä pisteitä kun kerta ei taidoista ole selvästikään kiinni.
ap