Miksi toisilla on niin huono tuuri ja toisilla helppoa
Oon kokenut niin paljon takaiskuja elämäni aikana ja viimeisin vuosi on ollut extrarankka kun kotona on ollut kodissa suuri vesivahinko. Sitä ennen oli koliikkinen vauva ja syöpää sairastava isä. Lisäksi nuoruudessa olen joutunut kärsimään koulukiusaamisesta ja sairastan sen vuoksi edelleen masennusta. Nyt on tiukkaa rahasta ja olen niin ärsyyntynyt kun joillakin menee elämässä niin hyvin ja saavat tukea ja on läheisiä ihmisiä auttamassa eikä arjessa tapahdu isoja takaiskuja. Toki mietin sit aina synkkinä hetkinä, että sentään olen vielä terve ja minulla on perhe. Mut vois tämä elämä helpompaakin olla!
Kommentit (6)
Ei oo kyllä karma. Olen ollut aina niin tunnollinen ja kiltti kaikille. Tehnyt vain hyvin pieniä asioita, joista voin oikeasti kokea syyllisyyttä ja niitäkään en ilkeyttäni. Mut ei sillä ole väliä. Kaikki mulkutkin tuolla porskuttaa, vaikka tekisivät mitä inhottavuuksia.
Ap
On niillä hyväosaisillakin omat vaikeutensa
Vierailija kirjoitti:
Ei oo kyllä karma. Olen ollut aina niin tunnollinen ja kiltti kaikille. Tehnyt vain hyvin pieniä asioita, joista voin oikeasti kokea syyllisyyttä ja niitäkään en ilkeyttäni. Mut ei sillä ole väliä. Kaikki mulkutkin tuolla porskuttaa, vaikka tekisivät mitä inhottavuuksia.
Ap
Siis mistä sä tiedät, että onko joku kokenut vaikeuksia? Koulukiusaaminen on raakaa, tiedän. Harva meistä välttyy sairauksilta, osa sairastuu ennemmin ja osa myöhemmin. Nykypäivänä esimerkiksi itse tienaan hyvin ja porskutan eteenpäin eikä esimerkiksi työkavereilla ole mitään tietoa siitä, mitä menneisyydessä on ollut.
Minullakin on ollut paljon vaikeuksia mutta olen myös keskivertoa älykkäämpi ja rohkeampi
Kaikilla on jotain vaikeuksia. Ei varmaan ole sellaista, jolla ei olis jotain sairastumista tai ei saa lapsia, tai ei päässy sinne ja sinne kouluun tms.