Joulu ja rahatilanne huono
Stressi nousee ja paha mieli. Lapset odottavat joulua innoissaan, kiikuttavat lahjatoiveitaan minulle ja puhuvat koko ajan mitä tulevat tekemään jouluna. Tilanne on kuitenkin se, että yksinhuoltajana ei tänä vuonna ole varaa yhtään mihinkään. Sukulaiset ovat kaukana ja eivät edes kutsu kylään niin sikäli turha kommentti.
Harmittaa lasten puolesta. Miten kerron, että tämä joulu menee nyt näin? Lasten äiti ei ole kiinnostunut lapsiaan tänä vuonna ottamaan koska uuden perheen joulussa on kuulemma iso työ ja nyt on minun vuoroni,
Saunan voin lämmittää. Klapeja riittää. Mitään erityistä ruokaa ei voida hankkia.
Kurja tilanne. Kohtalotovereita?
Kommentit (102)
Itse olet elämäsi järjestellyt. Joulu tuli yllättäen? Lasten on hyvä oppia käsittelemään pettymyksiä.
Hyvä että on jotain ruokaa. Kyllä lasten täytyy kestää pettymyksiäkin kun aina vaan ei ole rahaa.
En ju malauta ymmärrä näitä järjen jättiläisiä, jotka tajuavat kaksi viikkoa ennen joulua että pitäisköhän se kenties järjestää jotenkin. Kuinka tyhmä ap oikein olet? Miksi et ole hankkinut ajoissa lahjoja? Minä olen vain sivistymätön tuilla elävä rotta, mutta jopa minä olen tajunnut hankkia lahjat lapsille pitkin vuotta. Muistaakseni syys-lokakuun vaihteessa oli viimeiset jo ostettu.
Kurjaa, että sinun piti lasten äiti haukkua tuossa ovelasti ohimennen vaikka on sinun vuoro.
Et sitten herännyt asiaan vaikka keväällä jo? Nyt vasta 2 viikkoa ennen joulua, et hei eipä ole rahaa. Itse olen koristellut talon jo 15 vuotta sitten hommatuilla joulukoristeilla ja yhtä vanha tekokuusi. Valmiisiin joululaatikoihin menee se n. 5e, piparitaikina ei montaa euroa maksa. Torttutaikina paketti ja hillo. Kinkku ostetaan s bonuksilla. Siinäpä ne extra ruuat jouluksi. Tai ei ne extraa ole,kun syödä kuiten pitää niinku joka päivä.
"Metatöitä ei ole olemassa", mies huohottaa, kun huomaa joulun tulevan tänäkin vuonna ja kukaan ei ole tehnyt mitään hänen puolestaan.
Ettet vain laiska ole järjestämään joulua jos ex vaimo sen aina teki? Minä se meillä joulua laitan taloon ja mies kysyi milloin laitan sen kuusen. Ei hän sitä laita, eikö sitten osaa vai ei viitsi. Fakta se vaan tuntuu olevan, ettei mies ilman minua pärjäisi joulun kanssa. Hän hoitaa vain kinkun, ei muuta.
Vierailija kirjoitti:
Kurjaa, että sinun piti lasten äiti haukkua tuossa ovelasti ohimennen vaikka on sinun vuoro.
Kurjaa, että ketjussa haukutaan enimmäkseen aloittajaa mutta konkreettisista apua ei anneta. Ei se haukkuminen tässä vaiheessa mitään auta.
On varmaan provo, mutta itse pienituloisena paitsi valmistaudun ajoissa, niin käyn lainaamassa kirjastosta jouluaiheisia lastenkirjoja, leikkaamme joulukoristeita paperista ja teemme paperinauhaketjuja koristamaan kotiamme. Lisäksi piparkakkukuorrutteen saa tehtyä hyvin edullisesti itse. Taustalle soimaan joululaulut ja iloinen hymy huulille, niin yhdessä tekeminen tuntuu mainiolta.
Kuulostaa siltä, että lapset ovat yhä melko pieniä koululaisia.
-Haet ajoissa reseptit ja katsot vaikka videoita miten tehdään riisipuuro, joulutortut ja pipareita, ja sitten teette ne kaikki lasten kanssa yhdessä vaikka eri päivinä. Torttutaikina on itse tehden puoli-ilmaista, ja lapsille hauska muisto. Piparkakkutaikinan voi ostaa vaikka valmiina, siinäkin se yhdessä niiden tekeminen on tärkeintä. Jos teillä ei ole muotteja, teette ne edellisenä päivänä itse, siinäkin on kiva ohjelmanumero. Riisipuuro on valtavan halpa ruoka (halvemaa kuin mitä söisitte muuten), mutta tekee pyhistä jouluisamman. Tehkää vaikka useammaksi päiväksi, älä unohda kanelia ja sokeria.
-Käykää kaupassa jouluaattona, silloin voi jouluruokia löytyä jo alehinnoin.
-Lapsille pakettiin ainakin jotain mukavaa, jos ei muuta niin mieluisat suklaarasiat. Ja sitten kerrot, että saavat valita haluamansa lelun, vaatteen tms. joulun jälkeisistä alennusmyynneistä.
-Käy ennen joulua kirjastossa ja hae teille muutama lautapeli. Pelatkaa niitä yhdessä joulun pyhinä, ja muistot ovat varmasti mukavia lapsille.
-Varaa muutama kynttilä tai tuikku, ja laita joulukoristeet esille.
-Suunnittele jouluinen soittolista ja ota mukaan lasten lempijoululauluja.
-Käykää pulkkamäessä tai tehkää lumilyhtyjä tai jäälyhtyjä (esim. ämpäreihin tai tyhjiin maitotölkkeihin) jos sää on pakkasen puolella.
-Anna lapsille alkoton joulu ja yhteistä aikaa ja huomiota sen sijaan, että olisit telkkarin ääressä tai kännykälläsi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kurjaa, että sinun piti lasten äiti haukkua tuossa ovelasti ohimennen vaikka on sinun vuoro.
Kurjaa, että ketjussa haukutaan enimmäkseen aloittajaa mutta konkreettisista apua ei anneta. Ei se haukkuminen tässä vaiheessa mitään auta.
Ensimmäinen vastaus näytti aika asialliselta. Sillä on kuitenkin enemmän ala- kuin yläpeukkuja. Miksi?
Vaikka tämä aloitus olisi kuinka huono, siitäkin vastauksesta voi saada ajatuksia joku todella köyhää joulua lastensa kanssa viettävä.
Seurakunta, diakoni, facebookin eri ryhmät, joulupuuapu.
Ensi vuonan sitten varaudut hyvissä ajoin, niin minäkin aina teen koska tiedän että jouluna tekee muutenkin tiukkaa.
Älä nyt esitä ettet muka tiennyt että joulu oikeasti tulee tänäkin vuonna?
Ostat lahjat klarnalla tai avardalla ja maksat ensi kuussa pois, tarpeen tullen ne voi myös pistää osamaksuksi ettei tarvitse koko summaa maksaa könttänä. Kaikkia lasten lahjatoiveita ei tarvitse toteuttaa, osta vain muutama.
Jouluruoka on halpaa. Ja ohjelmaksi voitte mennä vaikka joulukirkkoon kuuntelemaan joululauluja, se on ilmaista ja antaa tunnelmaa vaikka ette uskovaisia olisikaan.
Vähemmälläkin pärjää. Tee sitä ruokaa mihin riittää rahaa ja jaksat tehdä. Laittakaa joulumusat soimaan ja piilota paketit lapsille että saavat etsiä. Käykää taskulamppu kävelyllä. Lapset ei tarvi hienoja ruokia, edullisesti pärjää. Lahjoiksi kirpparilta löytyy hyviä. Myös lapsille kannattaa rehellisesti puhua miten asia on, mutta yrittäjää saada hyvää joulumieltä ilman isoja rahoja. Hyvää joulua teille :)
Kannattaisiko mennä töihin ja lopettaa sossutukien varassa eälminen, Niin muut ihmiset tekevät jotta rahat riittää elämiseen.
Samaa kurjuutta se on joka vuosi. Miksi muuten hankit lapsia yhteiskunnan elätettäväksi jos tiesit että rahaa ei ole.
Tiesit että on sinun vuorosi ottaa lapset jouluksi etkä silti tehnyt asialle jo etukäteen yhtään mitään? Voi jeesus.
Ota yhteyttä seurakuntaan ja muihin jouluapua tarjoaviin. Et taida olla kovin innokas järjestämään joulua muutenkaan. Jos olisit nainen, ymmärtäisit siivota jouluksi vähän paremmin, laittaisit puhtaat verhot ja matot, tekisit lumi- tai jäälyhtyjä, jos asut sellaiselle seudulla, että on pakkasta. Vesi on halpaa tai peräti ilmaista. Voisit leipoa yhdessä lasten kanssa. Piparitaikina ei paljon maksa. Kai sinä olet huomannut, että juurekset ovat tähän aikaan vuodesta halpoja, eli erityisiä jouluruokia voi tehdä niistä edullisesti.
Jouluna järjestetään paljon ilmaisia tilaisuuksia, mm. kauneimpia joululauluja, joihin voi osallistua lasten kanssa. voi hankkia jonkun kivan pelin, jota voi pelata yhdessä lasten kanssa.