Voiko pieni lapsi nukkua kevätauringossa autossa tunnin?
3v poikamme nukkui autossa tunnin tänään pääkaupunkiseudulla, kun en raaskinut herättää kylään mennessä. Turvassa oli, siitä ei kyse, mutta autossa sisällä ehkä 25 astetta (en varma, mutta siltä tuntui).
Mies ajatteli, että olin aivan ajattelematon ja lapsi olisi voinut saada lämpöhalvauksen. Poika ei ollut hikinen herätessä, mutta lämmin ja punaposkinen ja hyväntuulinen. Ei tullut mieleen, että kun ulkona on 8 astetta, voisivat päikkärit olla vaaralliset autossa. Mitä mieltä olette?
Kommentit (5)
Jätin ikkunat ja ovet auki omassa pihassa.
Muuten kyllä on jo liian kuuma autossa auringon paisteessa.
ehkä 10 min ja oli tullut niin kuuma että piti pitää ovea auki. En missään nimessä jättäisi ketään nukkumaan autoon aurinkoisella säällä, ellei mittari ole pakkasen puolella.
jos en olisi itse autossa sisalla. Lampimasta en tieda, mutta kylla autossa (etenkin tummassa) nousee lampotila todella nopeasti.
Ei sillä että en olisi miestä jo uskonut, mutta sain sellaisen ryöpytyksen, että puolustusmeganismi tuli täysillä päälle.
ap
ap