Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

GPSR (General Product Safety Regulation). Miksei tästä ole puhuttu enemmän?

Vierailija
01.12.2024 |

EU:n uudet GPSR-vaatimukset tulevat voimaan 13.12. Kyseessä on siis "EU:n uusi kuluttajatuotteiden turvallisuutta koskeva asetus" joka "tuo uusia velvoitteita yrityksille", mutta on aika hankala ottaa selvää, mitä kaikkea tuohon sisältyy.

Kuitenkin sen verran minulle jo selvisi, että useimpien EU:n ulkopuolella toimivien pienten yritysten ei kannata myydä EU-asiakkaille enää mitään, joten jos on jotain mitä olette ajatelleet tilata vaikka Iso-Britanniasta tai Yhdysvalloista - eikä myyjänä ole mikään suuri yritys - niin tilatkaa ihmeessä kun vielä ehditte.

Pienille yrityksille nuo vaatimukset ovat aika kohtuuttomia. Esimerkkinä, vaikka kyseessä olisi joku yhden hengen skotlantilainen käsityöyritys joka myy Etsyssä villasukkia ja pipoja, tällä yrityksellä pitää olla EU-maassa palautusosoite ja edustaja joka vastaa kuluttajansuojasta. Käytännössä vain isoilla yrityksillä on tällaisiin järjestelyihin varaa.

Jotkut eurooppalaisetkin myyjät sanovat, etteivät he pysty kaikkia lueteltuja vaatimuksia noudattamaan, joten voivat jatkossa myydä vain EU:n ulkopuolelle. On aika absurdia, että esimerkiksi ranskalainen yrittäjä ei pystyisi myydä Suomeen mutta Yhdysvaltoihin kyllä.

Näillä vaatimuksilla pelataan suoraan suuryritysten pussiin ja ajetaan eurooppalaisiakin pienyrityksiä konkurssiin. Olisi nyt voinut edes olla niin, että liikevaihdoltaan hyvin pienet yritykset eivät ole näiden vaatimusten alaisia.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
01.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nostan. On vähän epäseksikäs aihe, josta ei ehkä saa aikaan klikkiotsikoita, mutta vaikutus voi silti olla iso. Esimerkiksi tämän myötä laitoin itse toistaiseksi jäihin suunnitelmani EU-maihin myyvästä verkkokaupasta.

Olisi ehkä kannattanut laittaa otsikoksi "Lisää EU-byrokratiaa?!?", niin ehkä sitten olisi kiinnostanut.

Vierailija
2/3 |
01.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvostoliitto voitti kylmän sodan. USA voittaa kauppasodan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
01.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nostan vielä, jos ketään kiinnostaisi.

Esimerkiksi yhden harrastukseni tiimoilla noin kymmenen tunnettua keräilytavaroiden kauppaa EU:n ulkopuolelta on ilmoittanut viimeisen muutaman päivän aikana, ettei tule postittamaan enää EU:n alueelle.

Taitaa tulla yllätyksenä aika monille tämä. Minä en ollut kuullutkaan koko asiasta ennen kuin alkoi näitä ilmoituksia tulla.