Mistä saa hyviä gyroksia, oon kyllästynyt kebabiin.
Kommentit (10)
Ei ainakaan mistään muusta kuin gyrospaikasta. Ei kebabit ole mitään verrattuna hyvään gyrokseen. Gyros on tosi hyvää ja ostan siihen hyvät ranskalaiset.
No eihän ne ole yhtään samanlaisia. Kebab on ihan eri ruoka, gyros on vain eri version döneristä, lampaan ja naudanlihan sijaan se valmistetaan usein possusta. Kanagyros ja döner on suht uusia juttuja Kreikassa ja Turkissa, yleistyneet talouskriisien myötä.
just luin että Espoossa jossain on avattu uusi, oliko eilen/tänään...en tiedä missä, näin vain uutisotsikon
Muuten minä syön täällä Saksassa gyrosta aivan ehta kreikkalaisesta pienestä ruokapaikasta. Valmistavat muitakin kreikkalaisia ruokia. Olisi hyvä saada niinhyvää ruokaa myös Suomessa.
Niilhä ole mithän eroa. Samaa paskaa niistä jäljelle jää.
Vierailija kirjoitti:
just luin että Espoossa jossain on avattu uusi, oliko eilen/tänään...en tiedä missä, näin vain uutisotsikon
Ei pidä sekottaa aitoa gyrosta ja sen mausteita. Gyros tehdään sianlihasta ja laitetaan kypsentimeen. Kanasta, lampaasta ja naudasta (liian kallista) tehdään kebabia, joka maistuu ihan erilaiselle.
Hyvä jos on aito Gyrospaikka, niin menen sinne ehdottomasti. Missä ne "pylväät" valmistetaan.
Missä se on avattu ja onko kreikkalainen omistaja?
Sekö mikä avattiin Ainoa-kauppakeskukseen, se on kaukana gyros-ruasta. Menkää lounaalle Kauniaisten huoltoasemalle, siellä oon saanut hyvää ruokaa, paikalla valmistettua. Ei mitään ketju-mössöä.
Pääkaupunki seudulla vissiin joku Hesburger kebab paikka ja sitten kesäisin kansainvälisiltä markkinoilta Kreikkakojusta