Anoppi aiheuttaa avioeron
Menin toisen kerran naimisiin reilut neljä vuotta sitten. Olin aiemmin naimisissa lähes 15 v ja siitä liitosta on kolme lasta. Totuin silloisen vaimoni kanssa normaaliin perhe-elämään. Nyt tässä toisessa liitossa vaimoni ja anoppi haluavat näköjään lähinnä elää yhdessä ja meikäläinen odottaa talossaan. Vaimo viettää äitinsä luona useita päiviä ja öitä kuukaudessa. Vaimon ja anopin suhde on jotenkin sairaan symbioottinen. Anoppi ilmeisesti ahdistuu, jos joutuu olemaan yksinään. Vaimo on koko ikänsä asunut käytännössä äitinsä kanssa ja kumpikaan heistä ei ilmeisesti kykene lainkaan ymmärtämään että mun kannalta tämä ei ole perhe-elämää.
Menin naimisiin, jotta olisi normaali avioelämä. Miksi muuten mennä naimisiin ? Olen kysynyt vaimolta tätä, mutta hänestä tämä on normaalia.
Kaduttaa koko suhde. Tunteet alkaa loppumaan ja vaimo ei enää edes viehätä. Ei sen puoleen, jos hän olisi joskus kotona niin anoppi olisi todennäköisesti messissä, joten ei siinä romantiikka kuki. Hän väittää haluavansa olla naimisissa kanssani ja varmaan haluaakin, mutta toisaalta ei mene jakeluun, että ajan jakaminen noin suhteessa 35-65 % äidille ei ole normaalia.
Olen yrittänyt selittää, että on normaalia laittaa lapsi päiväkotiin (anoppi vastustaa ja niin myös muija vaikka aloitti jo työt, anoppi voi siis ängetä tekmään palvelusta lastenhoitajana, josta pitäisi olla ihan sairaan kiitollinen), käydä töissä, hakea lapsi ja viettää normaalia perhe-elämää. Niin teimme kolmen lapsen kanssa edellisessä suhteessa. Olen yrittänyt saada jakeluun, että mummon luona välillä vieraillaan ja mummo vierailee meillä ja hoitaa halutessaan lasta välillä. Mutta anoppi on kuin perheemme keskiössä koko ajan. Kun hän vierailee, hän jää viikoksi. Eikä todellakaan asu kaukana, autolla menee 30 min. Tai sitten vaimo on hänen luonaan joka viikko öitä myöten useita päiviä.
Minä otan eron, jos tilanne ei muutu. Enkä usko että muuttuu. Nytkin vaimo on äitinsä luona, hän on käytännössä ollut siellä joka päivä ja lähes joka yö viimeisen kuukauden aikana. Hyvä että näen naperoa paria tuntia enempää viikossa.
Kommentit (22)
Kuulostaa hyvältä. Akka ja lapsi poissa silmistä, mutta saat kuitenkin kuitattua puolet asumiskuluista ja pipariakin ehkä välillä.
Lähditkö edellisestä liitosta tämän uuden naisen matkaan? :)
Sen siitä saa kun tilaa vaimon TEMUsta.. saa koko suvun kaupan päälle.
Miksi sä ap joka naisen kanssa lapsia teet? Siis sulla on ekasta liitosta kolme lasta ja nykyisestä yksi lapsi?
Miksi noin lapselliset ihmiset menee naimisiin, kun se avioliitto kuitenkin vaatii siitä kypsyyttä ja aikuisuutta?
Kuulostaa monen miehen unelmalta. Saa elellä rauhassa ja välillä on nainenkin vuoteessa.
Miten ne sun aiemmat lapset ovat teillä? Viikko-viikko vai miten?
Ennen oli kaikki paremmin, mutta silti piti naista vaihtaa. Vai etkö saanut edellistäkään pysymään vuoteessasi?
Missä vaiheessa tämä tilanne muuttui? Koska jos tilanne on ollut aina sama, ihan tietoisesti olet mennyt naimisiin ja tehnyt lapsen sellaisen naisen kanssa joka ei ole katkaissut omaakaan napanuoraansa vielä. Miksi?
Menitte naimisiin heti välittömästi kun kohtasitte? Et tajunnut aiemmin ennen avioliittoa missä akka viettää aikansa?
Vähän samanlainen keissi oli, mutta sama nainen oli alusta pitäen. Homma muuttui kun lapset tuli. Vaimo alkoi bondata äitinsä kanssa kotonaolovuosinaan ja sittemmin anoppi muutti lähes naapuriin. Käytännössä joka päivä se pyöri meidän nurkissa ja halusi nähdä lapsia. Sitten se meni siihen että mua alettiin arvostella. Milloin en osannut laittaa lapsille ruokaa, milloin huusin liian kovaa komentaakseni ja milloin mitäkin. Sitten anoppi alkoi silloisen vaimoni myötävaikutuksella ottaa osaa kasvatukseen. Se oli oikeastaan se kun mittani tuli täyteen ja ero.
Nytkin anoppi käytännössä asuu ex-vaimoni asunnolla. Mutta eipä ole enää oma asia.
Anoppin tekele pilasi minun suhteen ei ollu poika päässy irti nuorasta eikä pääse ei edes kuoleman jälkeen kuten poika sanoi äiti on aina oikeassa muuhun en usko.
Kysy vaimolta, onko hän naimisissa sinun vai äitinsä kanssa. Jos hän vastaa, että sinun kanssa, kehota häntä myös toimimaan sen mukaan.
Lemppaa nyt vain se muijasi kokonaan sinne äitinsä luokse. Onhan noita nähty.
Onhan noita miehissäkin. Todella rasittavaa ,kun se anoppi on kolmas suhteessa. Ihan sairasta.
Just. Miksikäs jätit sen edellisen vaimosi? Eikö hänkään halunnut elää kasnsasi ja toimia panopuunasi?
Koittakaa miehet ymmärtää, että jatkuva naisen vauvamainen häiritseminen ja siittäminen ei ole millään tasolla normaalia, vaan naisen alistamista s eksiorjuuteen. Kukaan nainen ei halua elää niin
Joka ikisessä vähänkään luonnonläheisemmässä kulttuurissa naiset elävät nimenomaan äitiensä kanssa ja miehet ova lähinnä näiden yksiköiden läheisyydessä hoveraavia tuuri-siittäjiä. Yksikään nainen ei tule haluamaan teitä läpi elämän. Jos mies pääsee siittämään kerrankin, tämä on onnekas. Lopettakaa uskottelemasta itsellenne valheita siitä, että naiset haluaisivat teitä
No ilmoita rouvalle, että ensi viikonloppuna lähdet lapsen kanssa omalle äidillesi/siskollesi/isällesi/veljellesi.
Meillä mies eli symbioosissa äitinsä kanssa.
Kuulostaa joo siltä että tuo ei voi toimia.