Psykoterapia on rikkonut minua
En ole varma ovatko viimeaikaiset päätökseni olleet omiani vai onko terapeutti manipuloinut minua. Viime istunnossa hän oli äänessä koko ajan enkä minä saanut puheenvuoroa. Tuntuu epämukavalta kun hän kysyy suoraan hyvin henkilökohtaisia kysymyksiä. Varsinkin raha-asioista, päädyinkin viimeksi valehtelemaan hänelle asiasta. En ollut miettinyt koko asiaa, mutta rupesin miettimään hänen kehotuksiaan siirtyä sosiaalietuuksien piiriin ja päädyin myymään rahastoni, jotka olivat minulla monta vuotta.
Erosin myös parisuhteesta, mitä olin jo miettinytkin, mutta terapeutti myös ohjasi päätökseen. Hän kehottaa minua liittymään tinderiin vaikka en ole kiinnostunut uuden miehen tapaamisesta enkä kait ole sanonutkaan olevani. Hän myöskin pisti sanoja suuhuni viime istunnolla kun sanoin etten ole kiinnostunut deittailusta hän teki johtopäätöksen 'olet niin pettynyt koko miessukupolveen' vaikka en niin sanonut.
Hän on auttanut minua saamaan itseni opiskelemaan, mutta muuten en ole varma onko terapia vaan rikkonut itsenäisyyttäni. En jaksa eikä ole rahaa etsiä uutta terapeuttia. 😥
Kommentit (7)
Terapeuttisi taitaa olla joku julkku mukaterapetti, lyhytterapeutti yms. kirvesmiehen pohjakoulutuksella.
Ei se sua autakaan. Vain rakkaus parantaa ja eheyttää
Ei todellakaan kuulosta asialliselta. Ei terapeutin kuulu sanella tuollaisia päätöksiä.
Vai onko hän vain heittänyt ilmoille joitain radikaalejakin ajatuksia, että näinkin voisi elämää elää eri tavalla (vaikkapa sosiaalitukien varassa) herätelläkseen sinua kyseenalaistamaan elämääsi ja toimintatapojasi, mutta olet ihan itse tulkinnut ne kehotuksiksi ja ruvennut kritiikittä toimeen? Terapeutti voi heitellä kaiken kyseenalaistavia väitteitä tai ideoita, mutta hänen ei kuulu ohjata sinua myymään rahastojasi! Mikäli olet varma, että hän on todella painostanut sinua tekemään suuria muutoksia vastoin omaa harkintaasi, lopeta heti tuollainen terapia.
Traumaterapiasta oli ainakin itselleni vaan haittaa.Terapian myötä olen vaan enemmän erakoitunut ja passivoitunut.
Terapeutille voi myös sanoa vastaan, kun hän laittaa sanoja suuhusi. Esim. tuo toteamus miessukupolvesta. Sanoo vaan, että ei ole pettynyt kaikkiin miehiin lajina. Tai ettei ole nyt kiinnostunut deittailusta, jos jankkaa Tinderistä. Mikäli hän ohittaa nämä kommenttisi aina ja jatkaa yhä omaa tulkintaansa, niin se ei ole hyvä merkki ammattitaidosta. Hönen pitäisi kuunnella ja uskoa, mitä sanot.
Niin näköjään on, jos kerran joku terapeutin maininta tuilla elämisestä saa sinut myymään rahastosi.
Sama rikkoutuminen tapahtuu kun tekee töitä, oli sitten terapiassa tai ei. Kuuluu asiaan.