USA:n velkakierre ei ole enää helposti katkaistavissa, valtion alijäämä lähenee jo 2 triljoonaa dollaria
Alijäämä on kasvamaan päin. Ennusteiden mukaan se lähenee nykykehityksellä 3 triljoonaa muutamassa vuodessa. Velkasuhde voi nousta 2030-luvulla jo 180 prosenttiin ja silloin aletaan olla jo erittäin vaarallisissa luvuissa. Maa ylikuluttaa koko ajan todella paljon.
Italian tilannetta pidetään jo nyt hälyttävänä kun velkaaihde on jotain 145 prosenttia.
Amerikkalaiset ovat ajatelleet että kyllä dollarilainat aina kaupaksi menevät mutta ei se ole niin sanottu kun BRICS maat eikä Japani eikä Saudi-Arabia niitä enää osta. Ainakin velan hinta nousee eli korkoihin alkaa mennä kohta iso osa liittovaltion menoista.
Kehityksen oikaisu vaatii tuolla rajuja toimia ja kaikki mahdolliset toimet ovat selkaiaia että aikaansaavat ison määrän vihaisia ihmisiä.
Kommentit (4)
Daa vidun daa iigor. Hyppää Nevaan.
Iigori ei edes tajua, että se on suomeksi biljoona eikä triljoona. Mene nussimaan tautista äitiäsi.
Elon Musk.on ilmoittanut tavoittelevansa 2 triljoonan säästöjä Trumpin politiikassa mutta jos katsoo tarkemmin USA:n liittovaltion budjettia, niin tuon toteuttaminen käytännössä on todella hankalaa.
Warren Buffertin mukaan pysäyttämättömänä tämä kehitys johtaa pahaan inflaatioon ja talouden epävakauteen.
Då man skriver från ett land där räntan är 21 % före nästa förhöjning, skulle man tro att det finns viktigare saker att bekymra sig över än ett annat lands ponerade ställning år 2030.