Onko kerrostalon ylimmässä kerroksessa aina kesäisin kuuma?
Ollaan miettimässä asunnon ostoa kolmikerroksisen kerrostalon ylimmästä kerroksesta. Viime yönä mieleeni tuli, että onkohan siellä yläkerroksessa ihan erityisen kuuma jos tulee taas helteitä kuten viime kesänä? Ainakin tuttujen kaksikerroksisen rivitaloasunnon yläkerta oli ihan läkähdyttävän kuuma viime kesän helteiseen aikaan. :(
Kommentit (64)
. On ihan älytöntä ruveta rakentamaan ilmanviilennystä erikseen, jos on jo koneellinen ilmanvaihto.
Paitsi ettei ole. Muuten sitä viileää ilmaa ei saa...
Tarkoitin sillä että koneellinen ilmanvaihto = koneellinen poisto & tuloilmanvaihto. Siinä on ilmanvaihtokone ja putket seinissä. Ilma täytyy vain viilentää, ja paremmat ilmastointilaitteet tekevät tämän. Eli sen kun katsoo mitä laitteita on olemassa, ja heivaa hiiteen vaikka sen Ilmava 100/120:sen joita tosiaan löytyy 90-luvun rakennuksista. Ihan turha väittää etteikö tämä voisi näin yksinkertaista olla, sillä uusissa asunnoissa, missä on ilmanviilennystä ei todellakaan ole mitään laitteita parvekkeella tai siirrettäviä sisäyksiköitä, vaan tämä ilmanviilennys on sisäänrakennettu ilmastointilaitteeseen. Näin yksinkertaista.
Nuo ILPit ja sisäyksiköt on tarkoitettu daijuille joilla ei ole mitään koneellista tuloilmanvaihtoa, eli heille, jotka ovat ostaneet asunnon joka on 80-luvulta tai sitä ennen. Tai jotakin muuta huonoa.
Talon kattorakenteella lienee ratkaiseva merkitys siihen onko talossa kuuma. Kaverini asuu tasakattoisessa 7-kerroksisessa talossa ylimmässä kerroksessa, siellä on tähän aikaan noin 23 asteetta sisällä. Punainen tiilitalo. Ullakkokerros löytyy asunnon yläpuolelta, sielläkin on viileää.
Omassa talossani nyt 28 astetta lämmintä asunnossani kerroksessa 3/3, ja ullakolla varmaan 40-50 astetta lämmintä. Kyseessä on omassa talossani harjakatosta. Näissä kattorakenteissa tuntuu olevan käsittämättömän suuria eroja, ja yleensä uudemmat talot ovat huonommin rakennettuja, eli tuota lämpötilaa ei huomioida mitenkään. Yleensä ullakko vain muodostuu siitä että katto menee vinoon, ja syntyy tilaa talon keskivaiheella, eikä mitään varsinaista lisäkerrosta olla rakennettu. Oikeasti tämä tila pitäisi tuulettaa, mutta eikö mitä, sinne ängetään vielä nykyään laitteita jotka vielä tuottavat lämpöä, kuten huippuimureita.
En ole rakennusinsinööri, mutta he ovat yleensä ääliöitä, tai ne jotka ovat suunnitelleet talon.
ja ihan ok meillä on. Saa hyvän läpivedon ja täällä ylhäällä taitaa tuullakin sen verran, että sekin auttaa...
Miten te läpivedolla asunnon viileäksi onnistutte saamaan asunnon viileäksi vain avaamalla ikkunoita jos ulkonakin on 30astetta tai lämpimämpi. Minun huoneistoani 30 asteinen läpiveto ei ainakaan viilennä viileäksi, vaan saattaapa olla päin vastoin! Yöllä tuuletan viileämpää ilmaa ja päivällä ikkunat visusti kiinni jos ulkona on kuumempi kuin sisällä ja silti sisällä joskus jopa 32astetta.
Nim. 7kerroksessa läpitalon asunto ja tuuletan mielelläni.
Toki ylempänä on yleensä aina jonkin verran lämpimämpää kuin alempana. Meillä kerros 5/6 ja ikkunat länteen ja etelään. Kuuma on aina, eikä naapurin 6/6 ole yhtään kuumempi kuin meidänkään. Tässä ei ole kenelläkään mitään varjostamassa, joten aurinko pääsee paahtamaan kaikkiin asuntoihin aikalailla samalla tavalla.
Minusta voisitte ihan reilusti kysyä asunnon myyjältä kesälämpötiloista. Viime kesänä tosin missään asunnossa ei tainnut olla viileää. Meillä oli yli 30 astetta, nyt mennään 27 asteessa. Luulisin myös, että tuollainen läpitalon huoneisto ei ole niin kuuma kuin tällainen kulmahuoneisto. Oleellista on myös makuuhuoneen sijainti, kuumassa nukkuu huonosti vaikka muuten lämpimässä asunnossa pärjäisikin.
on aina todella kuuma kesäisin. Itse asutaan 7-kerroksisen talon toisessa kerroksessa, ja ilmalämpöpumpusta huolimatta oli viime kesänä yli 30 astetta jokaisessa huoneessa.
Tässä ap raportoi. Ostimme kyseisen asunnon ja viime kesänä oli kyllä kuuma helteiden aikaan. Etelänpuoleisten ikkunoiden sälekaihtimet pidettiin päivällä kiinni ja yöllä yritettiin saada läpivetoa että vähän viilentyisi, mutta kuumahan se oli silti. Nytkin näyttää mittari jo 25 astetta vaikkei ulkona varsinaisia helteitä vielä edes ole ollut.
Mutta. Kesä on kuitenkin kesä ja lämpö on kivaa, nautitaan siitä! :)
Tässä ap raportoi. Ostimme kyseisen asunnon ja viime kesänä oli kyllä kuuma helteiden aikaan. Etelänpuoleisten ikkunoiden sälekaihtimet pidettiin päivällä kiinni ja yöllä yritettiin saada läpivetoa että vähän viilentyisi, mutta kuumahan se oli silti. Nytkin näyttää mittari jo 25 astetta vaikkei ulkona varsinaisia helteitä vielä edes ole ollut.
Mutta. Kesä on kuitenkin kesä ja lämpö on kivaa, nautitaan siitä! :)
kun tulit kertomaan.
onko katto musta bitumikatto muuten?
onko katto musta bitumikatto muuten?
Ainakin se oli vasta päällystetty jollain aineella. Tasakatto.
valittiin juuri tuon vuoksi toisikylin kerros ja läpitalon huoneisto, jotta vältyttäisiin läkähdyttävältä kuumuudelta.
Isommissa kerrostaloissa, niiden muurimaisuuden vuoksi syntyy jo pienellä ilmanvireelläkin paine-ero talon eripuolien välille. Tällöin syntyy helposti vilvoittava läpiveto kun aukasee ikkunoita molemmilta puolin taloa.
jos ostatte kerrostaloasunnon sitten ette ainakaan nuku yöllä vielä vähemmän päivällä. älkää missään nimessä ostako kesä on sen jälkeen täysin pilalla, jos ei ole mökkiä minne paeta.
Ainakin täällä on. Epäilisin kuitenkin, että se johtuu siitä että kaikki ikkunat on etelään eikä korkeudesta. Mutsi asui aikanaan vielä korkeammalla mutta ei sillä ollut näin kuuma kun huoneisto oli läpi talon ja eteläikkunat vain yhden aika kapean huoneen levyiset.
Itse asun kaksiossa kerroksessa 3/3, jossa ikkunat vain yhteen suuntaan, eli itäänpäin. Mutta parveke löytyy. Ilman sitä olisikin suru puserossa. Viime kesällä oli +30 sisällä, ja nytkin nousee jo 27 asteeseen päivällä. Yöllä saa tuulettamalla parveekkeesta asteet 25:een huoneessa joka on kauimpana parvekkeesta, olohuoneessa menee varmaan lähelle 20:ta astetta. Tuuletusikkunat ovat surkeat, niillä ei saa mitään aikaiseksi, ja katolla mölisee yötä päivää jokin laite, joten ikkunoita ei edes viitsi pitää auki. Nykyajan rakentamisen ihmeitä kuitenkin - eli 90-luvun talo. Parvekkeetkin tehty niin että naapurien parveke on heti seinän takana, sekä tietysti alapuolella. Ja sanomattakin on selvää että tiiliseinä naapurin parveekkeen välillä vuotaa ilmaa katonrajassa, eli savut ja puheet kuuluu läpi. Ja ampiaisiakin saa varoa, jos pitää parvekkeen oven auki, viime kerralla yksi tuli sisään, vedin raidilla päähän, ja tuli alas. Tupakansavuakin tulee varmasti joskus, koska joku kuitenkin tupakoi talossa lähellä sinun asuntoasi.
Läpivetoa ei välttämättä tarvita, kunhan on reilu parvekkeenovi jolla voi tuulettaa. Näillä surkeilla tuuletusikkunoilla ei mitään kunnon läpivetoa saa aikaiseksi muutenkaan. No, niistä ei kuitenkaan ampiaiset pääse sisään.
Katto on tässä talossa nerokkaasti maalattu mustaksi, joten imee sisäänsä kaiken lämmön, ja tiiliseinät tekevät lopun tihutyön. Niin, punaiset tiilet suorastaan hohkaavat lämpöä, jota ovat imaisseet itsensä koko päivän, olen asunut aikaisemminkin punaisessa tiilitalossa. Eikä siis auta paljon, vaikka tiiliseinä ja ikkunat ovat tässä talossa itäänpäin!
Me asumme alakerrassa ja kesäisin on pääosin ihanan viileä asunto. Pitkään kestävä helle vaikuttaa kyllä meillekin, mutta kauan saamme olla rauhassa. Yläkerrassa ihmiset näkyvät pitävän ikkunoita ja parvekkeen ovia auki viilentääkseen asuntoa, meille se toisi vain lämmön sisään. Talomme seinät sattuu olemaan sopivasti varjossa alaosastaan ison osan päivästä. Yöllä saa kiskoa peiton korviin ja nukkua yöasu päällä ilman pelkoa että tulisi hiki. Mutta kyllä se kuumuus vielä meillekin tulee kun seinät lämpenevät tarpeeksi.
parveke länteen (eli koko iltapäivän ja illan paistaa aurinko). Näin ylhäällä käy aina tuulenviri, laitan iltapäivästä verhot kiinni ettei paista suoraan asuntoon ja ikkunat auki, että vinkka käy. Viides vuosi tässä eikä ikinä ole ollut liian kuuma.
ja itse asiassa meillä on suht viileä kämppä. Itä-länsi-ikkunat. Pidetään kuumalla kaikki sälekaihtimet kiinni ja avataan ikkunoita, kun aurinko ei enää paista. En hikoile kotona ollenkaan, vaikka olen viimesilläni raskaanakin. Yöksi sitten ikkunat auki ja ihanasti viileä ilma viilentää.
niin ehdottomasti! Ei tarvi kuunnella sit ylhäältä tulevia metelin ääniä. Ylin kerros on myös helpoin myydä.
ettei ole. Muuten sitä viileää ilmaa ei saa...