Ateisteja ex kristittyjä paikalla? Kertokaa..
..mistä löytyy suomalaisia netti- tai muita yhteisöjä tukemaan irtautumisprosessia tai edes vertaistuen löytämisestä kotimaasta? Olen aikoinaan ollut ne.fundamentalistiuskova (hengellä täyttyminen,kielet,profetaalisuus,upotuskaste,katuevankeliointi,rukous elämäntapana,Raamatun tutkiminen vuosikausien ajan jne..) Olen tutustunut moniin Jenkki/britti/ym tubettajiin, joiden sisältö on auttanut minua valtavan paljon, mutta kaipaan yhteisöä, jolla on kosketuspinta suomalaiseen kristinuskoon ja uskosta irtaantuminen sekä ymmärrys uskonnollisesta traumasta ym haitallisesta vaikutuksesta ihmisen elämään.
Kaipaan vinkkejä, muutakin, kuin UUT.
Kiitos vastauksista.
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
En jaksa enää kirjoittaa aiheesta uudestaan, koska ketju poistetaan heti. Tein pitkän tekstin edelliseen, mutta lähettäessä ketjua ei enää ollut.
Perinteistä AV:ta. Sitten ihmetellään miksi tämä täyttyy roskasta. Niin, miksi kirjoittaa pitkää viestiä lähdeviittauksineen kun ketju lähtee joka toinen kerta alta? Lyhyt haistattelu sentään voi ehtiä menemäänkin läpi.
Kas-aloitukseni on palautettu,mutta joka ikinen alkuperäinen kommentti on poistettu. Mielenkiintoista. Miksi täällä ei saa keskustella edes uskontojen tuottamien traumojen parantamisyrityksistä tai etsiä toipumiskeinoja ja ehdotuksia? Kuka v..u tätä palstaa modaa, joku polvet ruvella rukoileva intoidealisti ilmeisesti. Ehdotuksia ja tietoa erilaisista ex-kristittyjen nettikanavista otetaan silti edelleen vastaan, kuten myös kokemuksia,jos joku halua vaivautua tällaisella alustalla..
Koska olet trolli joka teet näitä aloituksia harva se päivä.
Vierailija kirjoitti:
Koska olet trolli joka teet näitä aloituksia harva se päivä.
Jännä-olen "trolli",koska kysyn apua ja vinkkejä kerran puolessa vuodessa tai harvemmin aloituksessa käsiteltyyn aiheeseen? Katkera modeko se siellä taas jauhaa kakkaa vai joku häirikkö joka ei kykene ymmärtämnään jumalansa sairasta sadismia?
En jaksa enää kirjoittaa aiheesta uudestaan, koska ketju poistetaan heti. Tein pitkän tekstin edelliseen, mutta lähettäessä ketjua ei enää ollut.